Jste nemocní? V práci vás kvůli tomu vyhodí. Na tohle si dejte obrovský pozor

Zaměstnanci, kteří po dobu nemoci čerpají nemocenskou dávku, by si měli dát pozor na dodržování předpisů. Porušení některých pravidel se jim totiž může pěkně vymstít.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Nemocenská je pro zaměstnance dobře známá věc. Ne každý ale možná ví, jaká všechna pravidla při ní musí dodržovat, a především pak jak vysoké pokuty za jejich porušení hrozí. V krajním případě se totiž klidně může stát, že když je člověk nemocný, mohou ho kvůli zásadnímu nedodržení předpisů i vyhodit z práce.

Když jste nemocní, tohle vám hrozí

Pokud jste na nemocenské, je dobré si uvědomit, že můžete být kdykoliv zkontrolováni. Mnozí si pod tím představí kontrolu od pracovníka Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Málokdo ale ví, že v případě nemoci si vás klidně může přijít zkontrolovat i sám zaměstnavatel. Důvod je nasnadě. Zaměstnavatel totiž zaměstnanci první 2 týdny nemoci platí náhradní mzdu. Před 4 lety navíc začal v Česku platit zákon, podle kterého má nemocný nárok i na proplacení začátku nemoci, tedy prvních 3 dnů.

Je tak logické, že zaměstnavatel si chce ověřit, zda pracovník, kterého kvůli nemoci i tak platí, je doma skutečně oprávněně. Konkrétně vás takto může přijít zkontrolovat prvních 14 dní nemoci. Kromě toho, že by vás měl najít doma, se může rovněž ptát na otázky související s dodržováním léčebného režimu stanoveného lékařem. Zajímat ho pak může i to, zda nemocný zaměstnanec dodržuje nastavené časy vycházek.  

Pokud pravidla porušíte, hrozí vám pokuty i vyhazov z práce

Problémy mohou nastat už v případě, že vás načape zaměstnavatel. Pokud by zjistil, že nemocný porušil pravidla, je jeho povinností tuto skutečnost zdokumentovat a informovat o tom jak nemocného, tak lékaře a pracovníka OSSZ. To ale není to jediné, co vám hrozí. Zaměstnavatel vám totiž za porušení léčebného postupu může snížit nebo dokonce vůbec nevyplatit náhradní mzdu. V extrémních případech, třeba když nemocný vykonává jinou práci nebo si užívá volno, pak může dostat i výpověď.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
Kontrola pracovníků OSSZ může přijít kdykoliv

Ještě větší pravomoci pak mají v tomto směru pracovníci OSSZ. Mohou totiž provádět kontroly kdykoliv a zajímat se o vše ohledně nemocenské. Pokud vás například nezastihnou doma v době, kdy byste tam měli být, hrozí vám snížení nebo dokonce zrušení nemocenské. A v případě, že by došlo k hrubému porušení léčebného režimu, může OSSZ udělit pokutu až 20 tisíc korun.

Lidé by si tedy na dodržování veškerých pravidel po dobu nemoci měli dávat velký pozor. Kromě toho, že se jim může porušení předpisů pěkně prodražit či je stát zaměstnání, má pak čerpání této dávky také další úskalí. Jak totiž nedávno informovaly Události247, lidé, jež jsou na nemocenské, nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Zdroj: Finance

Je podle vás v pořádku, že má zaměstnavatel právo na to kontrolovat své nemocné zaměstnance? Napište nám, co si o tom myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články