Každému Čechovi s datovou schránkou hrozí, že přijde o všechny své peníze. Přišla tahle zpráva i vám?

Mnozí podvodníci se neštítí ničeho a pro své nekalé praktiky klidně zneužijí i oficiální státní systémy.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Datové schránky vznikly především za účelem zjednodušení a zefektivnění oficiální komunikace. Kvůli podvodníkům, kteří se tento systém rozhodli zneužít, však nyní pro mnohé jejich používání představuje riziko, že přijdou o všechny své peníze. Toto nebezpečí přitom hrozí každému Čechovi, který datovou schránku má.

Jedná se o další případ katalogových šmejdů

Tito podvodníci se vyznačují tím, že nabízejí zápis do falešných rejstříků jako je Česká komora živnostníků či Rejstřík obchodu a živností. O jednom takovém případu ostatně nedávno informovaly Události247. Podvodníci tehdy vytvořili web, který se velmi podobal oficiálnímu Portálu živnostenského podnikání. Za zařazení do tohoto katalogu pak po začínajících podnikatelích požadovali poplatek.

Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu

Všechny tyto katalogy jsou ovšem falešné. Jejich jediným cílem je vylákat z lidí peníze. Vzhledem k rozvoji digitálních technologií jsou pak jejich finty ještě sofistikovanější. Zatímco v minulosti podvodníci lidi oslovovali prostřednictvím dopisů, v dnešní době je kontaktují přímo přes datové schránky. Princip podvodu se však od dřívějších metod příliš neliší.

Podvodníci v lidech vzbudí falešnou důvěru

Datové schránky jsou totiž státní systém, o jehož důvěryhodnosti většina lidí nepochybuje. Vzhledem k tomu, že je nově musí povinně mít všichni podnikatelé, je pak tento komunikační kanál pro podvodníky snadnou cestou, jak je oslovit. Ten, kdo si v nedávné době zřídil živnost, tak pravděpodobně obdržel zprávu s výzvou k zaplacení částky za zápis do veřejného rejstříku. Nedávno před těmito podvody dokonce varovala i státní Digitální a informační agentura.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnozí podvodníci na své oběti útočí i přes sociální sítě

Zvláštním rysem této nové metody je, že výzvy se tváří, jako by byl zápis povinný podle zákona. Věrohodnost těchto zpráv je pak často umocněna citacemi zákonů týkajících se podnikání. Pokud tedy tato zpráva přišla i vám, rozhodně na ni neodpovídejte ani nic neplaťte. Jedná se totiž o nabídky falešných katalogových firem, na které by lidé vůbec neměli reagovat.

Zdroj: Finmag

Setkali jste se již s podobnými katalogovými šmejdy? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články