Každému Čechovi za volantem, který si v roce 2024 nezkontroloval autolékárničku hrozí pokuta 2000 Kč. Týká se to i vás?

Autolékárnička je povinnou výbavou každého českého řidiče. Víte ale, co by měla obsahovat? Dobře si to zjistěte, jinak se vám tato neznalost může pěkně prodražit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Autolékárnička je nezbytnou součástí výbavy každého vozidla. O jejím smyslu nejspíš nikdo nepochybuje. Může být klíčová při poskytování první pomoci u dopravních nehod nebo v jiných nečekaných situacích. Víte ale, co musí tato nezbytnost každého českého řidiče obsahovat? Pokud ne, pak možná máte problém. Každý řidič za volantem, který si svou autolékárničku nezkontroluje a neujistí se, že je v ní vše potřebné totiž může dostat od policie mastnou pokutu.

Autolékárničku je potřeba pravidelně doplňovat

Přítomnost autolékárničky ve voze je pro Čechy povinná. Jak připomíná web Moje lékárnička, kromě nutnosti mít autolékárničku v autě zákon upravuje také to, co by měla obsahovat. Navíc, pro řidiče je tato výbava nejen zákonnou povinností, ale i projevem zodpovědnosti a připravenosti na nepředvídatelné situace, které mohou nastat na silnicích.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Autolékárničku by ve svém autě měl vozit každý český řidič

A co by tedy autolékárnička měla obsahovat? Základem jsou 3 kusy hotového obvazu s 1 polštářkem a stejný počet obvazů s 2 polštářky. Dále by v ní měla být cívka hladké náplasti, škrtící obinadlo, chirurgické rukavice v obalu, zahnuté nůžky se zaoblenými hroty a izotermická folie, shrnuje server Portál řidiče.

Co hrozí v případě porušení zákona?

Tak jako v řadě jiných případů, i zde řidičům, kteří pravidla týkající se autolékárničky nedodrží, hrozí pokuta. A to až ve výši 2 tisíc korun, píše web Deník. Během silniční kontroly mohou policisté kontrolovat i povinnou výbavu, do níž lékárnička patří,“ uvedl pro web Deník mluvčí Policejního prezidia Jakub Vinčálek. Raději si proto tuto část povinné výbavy dobře zkontrolujte.

Na závěr si možná ještě připomeňme, jak je to s expirací. Pokud máte autolékárničku starou klidně i řadu let, nevadí to. Konec expirace autolékárničku nijak neznehodnocuje. Měla by však být vždy kompletní. „Pokud ovšem v autolékárničce něco chybí, je potřeba chybějící položku co nejdříve doplnit, případně pořídit autolékárničku novou,“ dodává server Portál řidiče.

Kontrolujete si pravidelně stav své autolékárničky? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články