Pozor: Každému řidiči, který má za oknem auta kameru hrozí astronomická pokuta

Autokamery se pro mnoho řidičů staly oblíbeným pomocníkem, jak předejít nepříjemnostem při vysvětlování potenciální nehody.

i Zdroj fotografie: Sergey solom / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Řidičům v dnešní době hrozí pokuta doslova na každém rohu. Kromě policejních hlídek a radarů měřících rychlost se na silnicích objevují také nejrůznější moderní radary, které odhalí širokou škálu přestupků. O jednom takovém ostatně nedávno informovaly Události247. Kromě toho však mohou lidé dostat pokutu i za věci, u kterých by to čekal jen málokdo.

Využívání autokamer může řidiče přijít draho

Hlavním důvodem, proč si začali řidiči kamery za okna svých vozů dávat, byl strach ze zapletení se do dopravní nehody. Díky záznamu, který autokamera neustále pořizuje, tak motoristům již nehrozí nespravedlivé obvinění. Veškeré důkazy jsou totiž zaznamenány na videu. Někteří mají dokonce kamery rovnou dvě, přičemž jedna snímá situaci před autem a druhá vzadu. Tyto vychytávky se však mnohým mohou vymstít.

Na silnicích se objevily nové nelítostné autoradary: V sekundě vám přijde pokuta skoro za cokoliv

Důvodem jsou odlišná pravidla, která pro používání palubních kamer mají jednotlivé země. Zatímco v některých státech tak může být vše naprosto v pořádku, jinde řidičům hrozí velké nepříjemnosti. Zejména v době letních dovolených, kdy řada Čechů vyráží do zahraničí, by si tak lidé měli dát na tuto věc velký pozor. V mnoha zemích totiž platí, že každému řidiči, který má za oknem autokameru hrozí astronomická pokuta.

Důvodem je ochrana osobních údajů

Velmi přísná pravidla platí například ve Švýcarsku. Jak píše web Garáž, k použití palubní kamery zde řidiči musí mít zákonný důvod. Všichni, kteří se na videu objeví, by pak o nahrávání měli vědět, což je v praxi naprosto nereálné. Zároveň by neměli řidiči natáčet provoz nepřetržitě, ale pouze v krizových momentech, což je opět neslučitelné s realitou. Podobné striktní podmínky platí také v Rakousku. Když je řidiči poruší, hrozí jim mastné pokuty.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Autokamery obvykle pořizují nepřetržitý záznam.

Naopak bez jakýchkoli omezení je nahrávání například na Slovensku, v Polsku, Chorvatsku či Česku. Záběry by však lidé měli využívat pouze pro soukromé účely, v případě dalšího šíření pak již potřebují souhlas dotčených osob, uvádí web Autotrip. Lidé, kteří kamery využívají by si tak rozhodně měli před cestou do zahraničí důkladně nastudovat, jaká pravidla v daných zemích platí. Mohli by totiž být nemile překvapeni.

Využíváte ve svém voze autokameru? Napište nám to do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články