Stát rozhodl: Každý Čech s hypotékou musí bance zaplatit desítky tisíc korun navíc. Výjimky nebudou

Při předčasném splacení hypotéky banky na lidech nově vydělají desítky tisíc korun navíc.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Vláda schválila novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Nově by tak lidé, kteří hypotéku v době fixace chtějí splatit dříve, mohli zaplatit navíc až dvě procenta ze zbývající nesplacené částky. Psal o tom web ČT24. Místo současných maximálně několika tisíc by to nově mohlo znamenat i desítky tisíc korun. Lidé mohli bezplatně úvěr splatit dříve při prodeji nemovitosti zatížené hypotékou a v případě rozvodu, uvádí se ve vládním materiálu.

Banky opět vydělají

V současnosti platí, že pokud chtějí lidé splatit hypotéku dříve, zaplatí většinou jen administrativní poplatek, který si banky určují samy, vysvětluje ČT24. Ze zákona je však jeho maximální výše tisíc korun. Vláda nově počítá s tím, že by banky mohly víc vydělat a kromě poplatku si účtovat také část úroků. Má jít o rozdíl mezi úrokem, který má dlužník sjednaný do konce fixace, a takzvaným referenčním úrokem. 

iZdroj fotografie: abcMedia
Dřívější splacení hypotéky se lidem brzy velmi podraží

Typickým příkladem motivace ke splacení úvěru před koncem fixace je přechod klienta k jinému poskytovateli úvěru, který aktuálně nabízí nižší úročení. Pro takové situace zákon nově stanoví maximální poplatek za předčasné splacení ve výši dvou procent z předčasně splácené části jistiny,“ řekl pro Novinky tiskový mluvčí ministerstva financí Filip Běhal. Současné znění zákona o spotřebitelském úvěru platí od roku 2016.

Je tak očividné, že stát v této otázce už nyní nekompromisně rozhodl. Každý Čech, který chce splatit hypotéku dřív, musí bance zaplatit klidně i desítky tisíc korun navíc. Výjimky, pokud si daná banka nestanoví jinak, nebudou existovat.

Desetitisíce navíc za předčasné splacení

Teď je to tak, že mohou lidé každoročně zdarma splatit až 25 procent úvěru. Bezplatně je to možné i v případě, pokud se ocitnou ve složité životní situaci nebo v období končící fixace úrokové sazby, vysvětluje ČT24. Samotné banky vnímají novelu pozitivně, a to hlavně díky tomu, že výklad zákona je prý přesnější. Na správnost výpočtu poplatku bude nově dohlížet Česká národní banka, dodává web TN.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Za dřívější splacení budou lidé platit i desítky tisíc korun navíc

Před několika měsíci jsme si splnili sen a pořídili jsme si s rodinou byt o velikosti 3+1. Stál skoro 7,5 milionu korun, takže splátky máme obrovské. Kdyby se ale stal zázrak a měli bychom v budoucnu možnost předčasného splacení, podle mých výpočtů bychom tedy s dvouprocentním navýšením zaplatili ještě tak o 150 tisíc navíc. To je teda opravdu nehoráznost,“ řekl Událostem Karel Janda z Prahy.

Máte hypotéku? Pokud ano, uvažovali jste někdy o tom, že byste ji předčasně splatili? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články