Každý Čech musí státu zaplatit 280 574 Kč. Jinak to nejde

Mnoho lidí kritizuje stávající vládu za její hospodaření. Vzhledem k novému rekordu se jedná o vskutku validní názor.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Česko se nově potýká s nepříjemným rekordem, který vládu i lidi zneklidňuje. Dluh České republiky se v prvním pololetí totiž přehoupnul přes hranici 3 bilionu korun. To je poprvé od vzniku republiky. Od začátku letošního roku došlo k obrovskému nárůstu dluhu, přesněji o 149,6 miliardy korun. To znamená, že na každého občana ČR teoreticky připadá dluh ve výši 280 574 Kč.

Rekordní zadlužení

Podle ministerstva financí dosáhla v prvním pololetí míra zadlužení 42,8% HDP, což je o 0,1 procentního bodu více než na konci předchozího roku. Hlavním důvodem růstu dluhu byl prodej státních dluhopisů a pokladničních poukázek za účelem pokrytí stávajícího schodku státního rozpočtu. Ten dosáhl částky přesahující 215 miliard korun.

iZdroj fotografie: Vláda ČR
Ministr financí Zbyněk Stanjura v minulosti řekl, že vláda musí zavést ozdravné balíčky

Ministr financí Stanjura už dříve uvedl, že z vývoje státního dluhu je podle něj jasné, že vláda musí zavést různé ozdravné balíčky s cílem ušetřit. Bez toho podle něj není možné stávající trend neustálého zadlužování zastavit. Je tak docela očividné, že vládě by se hodila jedna věc.

Vláda musí jednat

Zmíněnou jednou věcí je splacení dluhu. Sice žádný občan, kromě zmíněných politiků, přímo za zadlužení Česka nemůže. I přesto by se státu hodilo, pokud by se zavedlo, že každý Čech musí státu zaplatit tolik, aby byl dluh republiky alespoň na nule. V stávajícím případě jde o zmíněnou částku 280 574 Kč.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Na každého občana připadá zhruba 280 tisíc korun ze státního dluhu

Zůstává nicméně ve hvězdách, jak vláda hodlá dluh ČR vyřešit. Není totiž zrovna malý a napravení celé situace bude extrémně složité. Musíme tak čekat a doufat, že si s tím vláda poradí za pomoci různých konsolidačních a zmíněných ozdravných balíčků, a nebude po každém občanovi chtít peníze přímo z kapsy.

Zdroj: Život v Česku, ČT24

Byli byste pro, aby stát vybíral peníze od Čechů na oddlužení státu? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články