Každý čtvrtý Čech dělá v autě tuhle zásadní chybu: Hrozí za to přitom pokuta 120 000 Kč

Pokuta hrozí řidičům často i za věci, u kterých by je ani nenapadlo, že jsou zakázané.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Mnozí řidiči dělají při jízdě v autě řadu přestupků, aniž by si toho byli vědomi. V mnohých zemích platí skutečně bizarní předpisy, které by však lidé projíždějící těmito státy měli znát. Příkladem jsou třeba pokuty za řízení v některých typech slunečních brýlí či nesprávné použití dálkových světel nebo klaksonu, o čemž psaly Události247. To však nejsou jediné situace, kdy motoristé často nevědomky porušují zákon.

Tento zlozvyk může řidiče přijít draho

Jedná se o kouření. Rozhodně přitom nejde o jev, jenž by se týkal zanedbatelné skupiny lidí. V Česku mu holduje skoro čtvrtina obyvatel, upozorňuje web TN. Logicky se lze pak domnívat, že zhruba podobná část populace kouří i v autě. Tam přitom v některých případech mohou za tuto věc dostat i pořádnou pokutu.

Tohle dělá za volantem 90 % Čechů každý den: Hrozí za to přitom pokuta 2 500 Kč

Konkrétně se jedná o situace, kdy člověk kouří v autě, ve kterém sedí dítě. Zatímco dříve býval tento prohřešek společensky přijatelný, nyní už je mnohdy považován za nezdravý a hodný trestu v podobě pokuty. A ta může být skutečně vysoká. Motoristům za tuto zásadní chybu, kterou mimochodem v autě dělá dost možná i zhruba každý čtvrtý Čech, hrozí v některých zemích klidně pokuta až 120 tisíc korun, uvádí web AutoŽivě.

Kde všude pokuta hrozí?

Států, kde za kouření v autě s dětmi hrozí sankce, je celá řada. Velmi vysoké jsou třeba v Rakousku, kde za opakování tohoto nešvaru hrozí v přepočtu asi 24 tisíc korun. S trestem pak musí řidiči počítat také v Lucembursku či ve Slovinsku, kde mohou od policie dostat pokutu do výše 6 tisíc korun, píše web Novinky. Velmi vysoká pokuta dosahující až zmíněných 120 tisíc korun pak podle serveru AutoŽivě hrozí v Itálii.

iZdroj fotografie: Unsplash
Za kouření v autě, ve kterém sedí děti může v některých zemích hrozit vysoká pokuta

Na závěr nutno podotknout, že v Česku zatím takovýto zákon neplatí. Co není, však může být. Prosadit podobné pravidlo se politici pokoušeli již v roce 2016, připomíná server Novinky. O zhruba 2 roky později pak téma znovu otevřel tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Opět však bez úspěchu a tak v tuzemsku motoristům za tento nešvar zatím pokuta nehrozí.

Kouříte v autě? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články