Každý řidič bude nově dotovat státní kasu: 200Kč měsíčně. Vláda rozhodla, nikdo s tím nic neuděláme

Na to, že nejvytíženější česká dálnice D1 se podobá tankodromu, si řidiči už zvykli. Zatím to však nevypadá, že by se to mělo změnit.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Plány silničářů ukazují, že údržba dálniční sítě bude stát Českou republiku stále víc peněz. Upozornil na to web ČT24. Letos má Ředitelství silnic a dálnic na opravy silnic přes 15 miliard korun, celkový rozpočet na provoz vychází asi na 22 miliard. Plán na rok 2024 je 24 miliard korun, dodává web.

Půjdou peníze opravdu na opravy?

Na opravy dálnic chybí peníze dlouhodobě. Národní ekonomická rada vlády už dříve doporučila zdražení roční dálniční známky pro osobní auta z 1500 na 3000 korun, připomíná web Peníze. Vláda se nakonec rozhodla od roku 2024 zvýšit cenu na 2300 korun, nikdo s tím už nic nenaděláme. Jde o první zdražení od roku 2012. „Veškeré peníze z dálničních známek vracíme do výstavby a údržby dálnic,“ řekl v květnu ministr dopravy Martin Kupka. Dálniční známku využívá téměř každý řidič v Česku, proto je jasné, že si díky tomu stát pořádně naplní kasu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ježdění po dálnicích se nově řidičům prodraží

Nejsem si úplně jistý, že všechny ty peníze, které se vyberou na dálničních známkách, půjdou opravdu na opravy a údržbu. Když bude ouvej, tak se budou sypat do chodu státu, obrana, policie, důchody nebo sociální dávky. Jsem ekonom a taky vím, že košile je bližší než kabát z hlediska chodu organizace. Příští rok se má otevřít přes sto kilometrů dálnic. Je také otázka, aby se dostavěly důležité dálnice a aby byly kvalitní,“ uvedl pro Události247 dopravní expert Roman Budský.

Necelé dvě stovky měsíčně za rok cestování

Když se cena roční známky rozpočítá na měsíce, dělá to necelých 192 korun, tedy skoro 200 korun. Novinkou bude jednodenní známka za dvě stovky. Desetidenní dálniční známka v Česku má od března 2024 stát 270 a měsíční pak 430 korun. Česko se stejně jako další členské země Evropské unie musí od března 2024 řídit směrnicí, která stanoví strop procentuálně vůči ročnímu poplatku. Měsíční známka musí stát maximálně 19 procent ročního poplatku, desetidenní maximálně 12 a denní maximálně 9 procent, píše dále web Peníze.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Pokud si člověk rozpočítá, kolik ho stojí dálniční známka každý měsíc, tak má jasno. Do státní kasy bude odvádět každý měsíc necelých 200 korun

Pravda, je, že když si dálniční známku člověk rozpočítá, nezní to tak hrozně, ale proč teda nebude stát měsíční známka 190 korun, ale 270? “ řekl Jan Kopeček z Břeclavi. Česká dálniční síť má 1 365 kilometrů, z toho je aktuálně bez povinnosti mít zaplacený dálniční poplatek 226 kilometrů, uvádí web Ministerstva dopravy. V roce 2023 se má zprovoznit 15,4 kilometrů nových dálnic. V roce 2024 pak má přibýt rekordních 118,1 kilometrů. Ve valorizaci poplatku pro rok 2025 se však projeví jen část zprovozněná do léta 2024.

Co si o ceně dálniční známky myslíte vy? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články