Kdo má peníze v bance, tomu začnou pomalu mizet: Ani si toho nevšimnete a za chvíli máte všechny úspory v čudu

Úspory řady Čechů jsou nenávratně pryč. Nejde přitom o žádnou krádež, ale o pomalé a nenápadné znehodnocování hodnoty peněz.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Ačkoliv může řadě lidí připadat, že je česká ekonomika na cestě zpátky k normálu, skutečnost je nadále poněkud jiná. Ve skutečnosti jsme se ještě podle expertů nedostali ani na ekonomickou úroveň z roku 2019. Navíc podle dalších odhadů bude zapotřebí několik let, abychom se na zmíněnou ekonomickou úroveň dostali.

Ceny jsou jedna věc, inflace druhá

Mimo to je zde stále přítomný problém, který někteří odborníci popisují jako skryté zdanění občanů. I když se hovoří o malém nárůstu daní, realita nám ukazuje, že jde o daleko hlubší problém, který negativně ovlivňuje úspory českých domácností.

Všechny tyhle potraviny čeká zdražení až o 100 %: Kdo si rychle neudělá zásoby, ten zaplatí přepálené ceny

Ceny základních produktů stouply, v některých případech klidně až dvojnásobně, jak jsme koneckonců před nedávnem informovali na Událostech247. Nejde přitom jen o potraviny. Růst cen je obecně viditelný napříč skoro všemi sektory. Přemrštěné ceny jsou ovšem jen jednou stránkou problému. Druhým je to, že hojně sklonovaná inflace oslabuje hodnotu úspor všech domácností. Právě to popisují zmínění ekonomové jako jakousi nepřímou formu zdanění majetku.

Úspory v čudu

Ekonom Tomáš Havránek pro E15 tento jev popsal jako určitý druh majetkové daně. Podobné neviditelné „zdanění“ přitom zvlášť postihuje ty, kteří mají své úspory v bankách. Jenom za poslední tři roky přitom inflace výrazně stoupla. To vedlo k tomu, že hodnota peněz klesla o skoro 30%.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Ačkoliv lidem úspory přímo nemizí, inflace jejich hodnotu dlouhodobě snižuje

Jednoduše řečeno, úspory lidí, kteří své peníze nijak nezhodnocují, se znehodnotily o více než čtvrtinu. Podobný trend přitom může ještě několik měsíců pokračovat. Kdyby někdo měl například před třemi lety úspory v hodnotě 1 milionu korun, teď by jejich reálná hodnota byla zhruba 700 tisíc korun. Dalo by se tak klidně říct, že úspory lidem pomalu, ale jistě mizí. Nejhorší na tom je, že si něčeho podobného ani přímo nevšimneme.

Zdroj: ČNB, E15, Český Rozhlas, ČT24

Co si o výši inflace v Česku myslíte vy? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články