Každý, kdo na svém autě svítí těmito světly dostane od policie pokutu 5 000 Kč. Týká se to až 85 % Čechů

Za volantem musí být řidiči pořád ve střehu. Existuje však jedna věc, kterou za přestupek většina z nás nepovažuje.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

I když to možná někteří šoféři nevědí, používání světel na autě má svá pravidla. Například podzim je charakteristický krátkými dny a častými mlhami. Jak jsme na Událostech247 psali, mnozí řidiči proto s oblibou využívají takzvané mlhovky. Pokud ale mají tato světla špatně zapnutá, hrozí jim pokuta až 2500 korun.

Za světla jsou různé pokuty

Podle zákona smí přední světla do mlhy řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy potom za těchto podmínek musí šoféři použít vždy. Při pomalé jízdě ve městě, například v koloně, mlhovky nejsou potřeba. Pokuta je také za to, když pojedete bez rozsvícených světel. Doposud se za tento přestupek platí na místě do 2000 korun. Od roku 2024 to už bude jen do 1500 korun, případě vyváznete s domluvou. 

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Policisté mohou za špatné svícení udělit řidičům pokutu

V přestupkovém řízení to bude naopak. Jak píše web Měšec, namísto dosavadních maximálních 2500 korun se pokuta zvýší až na 5000 korun. Co se týká světel, existuje jeden přestupek, kterého se občas dopustí téměř každý z nás a to i přesto, že novela umožňuje policii trestat ho pokutou až 5 000 korun, upozornil web Autojournal. Konkrétně jde o přestupek za „neoprávněné užití světelného výstražného znamení zapnutím výstražného světelného zařízení.“ 

Kdy můžete „blikat

Zákon umožňuje použití výstražných světel pouze v případě, kdy opravdu hrozící nebezpečí, především při náhlém snižování rychlosti nebo zastavení vozidla. Jakýkoli jiný způsob použití je zakázán, včetně populárního stání na tzv. blikačkách, které řidiči používají, když si potřebují z auta na chvíli odskočit třeba do obchodu a nemají pořádně kde zaparkovat. Od 1. ledna 2024 bude řidiče stát tento přestupek až 1 500 korun na místě. Ve správním a přestupkovém řízení pak může být pokuta až 5 000 korun, jak jsme psali výše. 

iZdroj fotografie: The Car Spy/ Creative Commons / CC-BY-SA
Řidiči by měli být obezřetní s tím, jakými světly a kdy svítí

Před tím byla tato pokuta až 2 000 korun na místě a 1 500 až 2 500 korun ve správním řízení. Řidiči by na to tedy měli dávat opravdu dobrý pozor, pokud nechtějí přijít o hromadu peněz. Podle nás si totiž takto zablikalo“ alespoň jednou minimálně 85 procent šoférů. „Blikačky používám poměrně často, skoro pokaždé, když není místo k parkování a potřebuji si někam odskočit. Nevěděl jsem ale, že je to na pokutu a už vůbec na tak vysokou,“ řekl Událostem247 pan Ivan z Brna.

Dáváte si pozor na to, kdy v autě blikáte? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články