Kdo nezná tuhle málo známou dopravní značku, ten bude čelit odtahu a mastné pokutě

Řidiči by si měli dát pozor na některé dopravní značky, které nejsou příliš známé. Může se jim totiž hravě stát, že jim místní policie odtáhne auto.

i Zdroj fotografie: Pavel Ševela / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Cestování po Evropě nejen v období dovolených je pro řidiče náročné. Nejen kvůli dlouhé jízdě, ale i kvůli nutnosti znát dopravní předpisy v dílčích zemích. Většina pravidel v členských zemích EU je sice unifikovaná, i přesto ale existují výjimky. Dobrým příkladem je například kruhový objezd.

Na tyhle značky si musí dát řidiči pozor

Příkladem jsou polské dopravní značky s kódy B-37 a B-38, se kterými se čeští řidiči téměř 100% nikdy nesetkali. O celé záležitosti informoval web AutoŽivě. Jedná se o velmi podobné značky, které se ovšem liší v jedné podstatné věci. Značení signalizují zákaz parkování ve specifické dny v měsíci: B-37 v liché dny, B-38 zase v sudé dny. Mají modré pozadí, svislé čáry a jsou červeně přeškrtnuty. Na první pohled by přitom mohli řidiči jednu z těchto značek považovat za zcela běžný zákaz zastavení. Zákaz parkování podle těchto značek platí mezi půlnocí a 21:00.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dopravní značky B-37 a B-38

Důvodem výše zmíněných specifik je zjednodušení svozu odpadu nebo nočního zásobování do tamních podniků. V případě nedodržení značení hrozí řidiči pokuta v přepočtu zhruba 500 Kč a jeden trestný bod. V krajních případech může dokonce dojít i k odtahu vozu, což může řidiče vyjít až na 4 000 Kč a další poplatky za každý další den na odtahovém parkovišti.

Řidiči si značku musí dát pozor

Je ovšem důležité podotknout, že pro osoby s omezenou schopností pohybu tato pravidla neplatí. Všichni čeští řidiči, kteří se chystají do Polska by měli být nejen s těmito dopravními značkami důkladně obeznámeni. Může se jim to totiž jinak šeredně vymstít.

iZdroj fotografie: Draceane / Creative Commons / CC-BY-SA
Zmíněné dopravní značky řidičům určují, ve které dny mohou na daných místech parkovat

U nás v Česku jsou podrobnosti ohledně zákazu parkování, zásobování a dalších věcí často komunikovány obecně známými značkami, které nejsou v ostatních zemích Evropské unie nijak zvlášť unikátní.

Zdroj: AutoŽivě

Setkali jste se někdy s výše uvedenou dopravní značkou? Řekněte nám to dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články