Kdo si spoří peníze a bude si je chtít vybrat, stát mu je vezme. Lidé se bouří, tohle je neslýchané

Senioři si v poslední době musí zvykat na spoustu změn. Teď vláda přišla s další, která zvedla mezi lidmi velkou vlnu nevole.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Důchody v Česku procházejí velkými změnami. Pravidla předčasných důchodů pravděpodobně čeká zpřísnění a řádné lednové valorizace penzí zpomalení. Nynější mimořádné valorizace při vyšším růstu cen nahradí dočasný přídavek. Změny přinese vládní novela, kterou schválil Senát. Psal o tom web České noviny. Není to však jediná změna, která nejen budoucí důchodce čeká.

Lidé spoření využívají k jiným účelům, hájí se vláda

Vláda chce lidi donutit k tomu, aby si více spořili na stáří a také aby si pak naspořené peníze z penzijního fondu nevybírali najednou. Namísto toho mají z důchodového spoření pobírat pouze pravidelnou měsíční rentu. Upozornil na to web Novinky. Podle Jurečky by bylo ideální, kdyby lidé dostávali místo 300 tisíc korun naráz něco přes 2000 měsíčně po dobu deseti let, upřesňuje web Lidovky.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Lidé podle vlády využívají spoření k jiným účelům, než k jakým je určeno

Pokud si někdo vybere peníze najednou, bude mu zřejmě zpětně osekán státní příspěvek. Ministři však slibují, že se to stávajících čtyř milionů smluv nedotkne. Sankce totiž mají platit jen u nových smluv. „Tyto peníze mají sloužit k zajištění člověka na stáří,“ uvedl pro Novinky ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Dosavadní praxe mnoha lidí, kteří si peníze vyberou jednorázově, nezřídka za účelem nákupu nějakého zboží či služby, podle ministra popírá podstatu penzijního spoření. 

Stát chce lidi motivovat k tomu, aby si sami šetřili peníze

To, že si dnes drtivá většina lidí vybere peníze předtím, než jde do penze, úplně neodpovídá účelu, proč stát kdysi zavedl podporu důchodového spoření,“ přitaká Jurečkovi ministr financí Zbyněk Stanjura. Podle ministra práce by se měla zavést i větší motivace ke spoření pro mladé lidi do 35 let. Využít by se prý mohla situace, kdy lidem na penzijní spoření přispívají zaměstnavatelé. Stát by pak mladým mohl přispívat určitou částkou navíc oproti tomu, jak je to teď, píší Novinky. 

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Vládní nápad se u lidí nesetkal s příliš velkým pochopením

Mezi lidmi ovšem zvedl tento návrh vlnu nevole. „Toto je podle mě úplný nesmysl. Co je špatně na tom, že celoživotní úspory vezmu třeba na zateplení domu a snížím si náklady na energie? Podle mě Jurečka jen řeší, aby měli důchodci větší měsíční příjem a nemusely se náhodou vyplácet dávky,“ napsal v internetové diskuzi na Novinkách jeden ze čtenářů. „O důvod víc takovou kravinu vůbec nezakládat. Sankce za to, že chci použít svoje peníze? Co je to za nesmysl?“ rozčiluje se další.

Co si o tom všem myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články