Kdo během jízdy autem nebude nosit jednu věc, tomu policie vezme řidičák. Je to vážné, týká se to milionu Čechů

Máte problémy se zrakem? Dejte si pozor, jestli při řízení neporušujete jedno důležité pravidlo. Můžete kvůli tomu zaplatit nemálo peněz na pokutě či dokonce přijít o řidičák.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Řidičům hrozí při jízdě pokuty za celou řadu věcí. Kromě obligátních prohřešků jako je překročení maximální povolené rychlosti, telefonování za jízdy či třeba nezapnuté bezpečnostní pásy si někteří mohou finanční sankci vysloužit i za to, že během jízdy autem nebudou nosit jednu věc. A co víc, kromě pokuty lidem za tento nešvar policie dokonce může vzít i řidičák. Toto riziko se přitom týká klidně i milionu Čechů. Nepatříte mezi ně i vy?

Brýle, nebo čočky?

Je zcela přirozené, že lidé, kteří nosí dioptrické brýle nebo čočky si tuto svou výbavu logicky berou i na řízení. Ne každého by tak napadlo, že s tím může být nějaký problém. Tato informace by ale měly být zanesená i v řidičském průkazu. Pokud se tedy vaše zraková schopnost změnila nebo pokud střídáte mezi brýlemi a čočkami, je nutné tuto věc aktualizovat ve vašem řidičském průkazu, upozorňuje web TN.

Konkrétně je informace, zda člověk má či nemá při řízení používat brýle nebo čočky uvedena v levém dolním roku řidičského průkazu, v kolonce číslo 12. Jak uvádí web Automania, povinnost nosit brýle určuje kód 01.01, u kontaktních čoček se jedná o kód 01.02 a v případě kombinace obojího musí mít motorista v průkazu uvedeno číslo 01.06.

Jízda autem se může pěkně prodražit

Pokuty za chyby v zápisech mohou být překvapivě vysoké. Pokud lékař určí, že motorista musí nosit brýle nebo čočky, ale nedodržuje to, hrozí mu pokuta až 2 tisíce korun, ve správním řízení pak až 2500 korun, uvádí server TN. To však není to nejhorší. Policisté mohou řidičům za tento nešvar dokonce vzít řidičák „Tyto případy oznamují správnímu orgánu, jelikož za to může hrozit i zákaz činnosti, tedy zákaz řízení motorových vozidel,“ cituje web TN mluvčího Policejního prezidia ČR Jozefa Bocána.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Pokud má člověk v řidičském průkazu napsanou povinnost nosit při řízení brýle, musí tuto skutečnost dodržovat

Problém pak může nastat nejen při silniční prohlídce, ale také v případě nehody. Konkrétně když dojde na plnění škody pojišťovnou.Pokud řidič zaviní nehodu bez předepsaných brýlí nebo čoček, hrozí mu uhrazení způsobené škody, přestože má uzavřeno odpovídající pojištění,“ dodává web Autosalon.

Nejen dioptrické brýle však mohou řidičům způsobit problémy s policií. Jak před časem informovaly Události247, pokutu lze dostat i za řízení ve slunečních brýlích. Konkrétně mohou řidiči ve Velké Británii dostat finanční sankci za nošení silně zabarvených brýlí nebo čoček. Důvodem je, že by při špatné viditelnosti mohly zhoršovat schopnost vidění.

Nosíte při řízení brýle nebo čočky? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články