Kina se rozhodla sedřít Čechy z kůže: Ceny za lístky jsou astronomické. To ani nechtějte vědět, kolik stojí popcorn a pití

Návštěva kina byla ještě donedávna pro většinu lidí cenově dostupnou záležitostí, kterou si mohli dovolit i několikrát do měsíce. To se však pomalu mění.

i Zdroj fotografie: Maximilian Bühn / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Zajít si do kina je pro mnoho Čechů oblíbený způsob trávení volného času. Po období, kdy byla kina kvůli pandemii koronaviru zavřená, do nich sice chodí méně lidí než dříve, píše web iRozhlas. I přesto však mají tyto kulturní instituce skalní fanoušky, kteří na promítání filmů na velkém plátně nedají dopustit. Nyní však provozovatelé kin dost možná ztratí i tyto věrné návštěvníky.

Důvodem je masivní zdražení

Spousta multikin totiž letos opět aktualizovalo své ceníky. Důvodem je prý nutnost reagovat na tržní trendy. Na to však mnozí lidé nebudou ochotni přistoupit. O tom, že ceny za lístky v kinech mohou být astronomické psal ostatně již na konci loňského roku web iDnes. Třeba v pražském Cinema City Chodov stál již tehdy lístek na film pro dospělého od 239 do 385 korun v závislosti na tom, zda je projekce ve 2D či 4D. Zdá se tak, že kina se rozhodla sedřít Čechy z kůže.

Důvodem je mimo jiné i nízká návštěvnost. Jak píše web iRozhlas, v loňském roce česká kina navštívilo 13,5 milionu diváků. To je přitom skoro o 5 milionů méně než v roce 2019, tedy před vypuknutím pandemie. Mnoho lidí totiž přesedlalo na nejrůznější online platformy jako je Voyo, Netflix či třeba HBO.

„V průběhu covidu, jak byla zavřená kina, tak lidé hledali alternativní způsob konzumace audiovizuálních děl a naučili se je konzumovat i v jiném prostředí. Všechny digitální platformy zaznamenaly velký nárůst,“ dodal pro web iRozhlas majitel společnosti Bontonfilm Martin Palán.

O popcornu si lidé nechají už jen zdát

Zdražení se totiž nedotklo jen samotných cen lístků. Jak píše web Seznam Zprávy, mnohá kina spoléhají na prodej občerstvení ke vstupenkám jako na hlavní zdroj příjmů. Při kritice vysokých cen se pak odvolávají na změny trhu, a především fakt, že u občerstvení jsou provozovatelé často závislí na dodávkách ze zahraničí. To se však mnohým lidem nelíbí. Když tak zjistí, kolik stojí popcorn a pití, řadu z nich přejde chuť.

iZdroj fotografie: JiriMatejicek / Creative Commons / CC-BY-SA
Některá menší kina musela kvůli rostoucím nákladům a nižšímu počtu návštěvníků dokonce zavřít

„Mám velký popcorn a pití a stálo mě to 250 korun. Když ještě připočtu lístky, které jsou za další dvě stovky, tak mi to přijde opravdu hodně,“ cituje web Seznam Zprávy návštěvníka kina Šimona Poláka, který vyrazil do pražského Cinema City.

Nadějí se tak pro mnohé Čechy stávají v prázdninových měsících alespoň letní kina. Jak totiž píše web Deník, tam ceny vstupenek letos zdražily jen zcela minimálně. Promítání filmu obvykle stojí okolo 100 až 150 korun, což je asi polovina částky, kterou si za projekci účtují multiplexy.

Jakou částku byste byli ještě ochotni zaplatit za návštěvu kina? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články