Koncesionářské poplatky pro ČT začne platit o dost víc lidí než doposud. Spoustu z nich to finančně zničí

Čím dál více lidí upouští od vlastnění televizí a oblíbené pořady sledují na telefonech či počítačích. Vláda proto chystá rozšíření plátců koncesionářských poplatků.

i Zdroj fotografie: Mtaylor848 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Změny výše koncesionářských poplatků už se veřejnoprávní média snaží prosadit dlouho. Zatím k tomu však nedošlo, nicméně na obzoru jsou jiné novinky. Vláda chce totiž uzákonit, aby koncesionářské poplatky pro ČT či ČRo začalo platit o dost víc lidí než doposud. Spousta z nich se může obávat, že je to finančně zničí, a to především pokud by k těmto změnám přibylo i navýšení poplatků.

Nově budou platit téměř všichni

Poplatky se dříve vztahovaly pouze na televizory a rádia. Ty však již mnoho lidí zejména z mladší generace nevyužívá a vše sledují na svých počítačích či jiných zařízeních. Právě na to se snaží novinka reagovat. Podle plánů vlády totiž budou muset poplatky platit také vlastníci počítačů a mobilních telefonů. Reforma tak zvýší finanční zátěž prakticky pro všechny občany. Alespoň jeden počítač nebo mobilní telefon totiž vlastní naprostá většina domácností.

iZdroj fotografie: Ben Skála / Creative Commons / CC-BY-SA
Veřejnoprávní média dlouhodobě volají po zvýšení koncesionářských poplatků

V některých případech přitom může tento dodatečný každoměsíční výdaj způsobit finanční potíže. Ani to ale poslance nejspíš nepřiměje své rozhodnutí přehodnotit. „Velká televizní novela by měla redefinovat televizní přijímač. Kromě televizoru by to měl být i telefon a počítač. To by rozšířilo počet domácností, které platí koncesionářské poplatky, o zhruba 600 tisíc. To je jeden zdroj financování,“ uvedl pro web Eurozprávy poslanec STAN Jan Lacina.

Důvod změn je prostý

Veřejnoprávní média už nyní fungují s napjatým rozpočtem. Místo toho, aby jim vláda přidala ze státního rozpočtu, ale chce, aby vše zaplatili Češi z vlastní kapsy. Nerozhodla se však pro zvýšení poplatků, čímž by řadu lidí asi naštvala. Raději zvolila chytřejší řešení. Příjmy zvýší tím, že zkrátka vzroste počet lidí, kteří budou muset koncesionářské poplatky platit.

iZdroj fotografie: abcMedia
Mnoho lidí už nyní nemá peněz na zbyt a změna pravidel placení koncesionářských poplatků je určitě nepotěší

Možnost zvýšení poplatků však rozhodně není zažehnána. Podle poslance Laciny se jedná o zdražení, které by mohlo nastat už od začátku příštího roku. Aktuálně musí lidé platit každý měsíc 135 korun za televizi a 45 korun za rádio. V případě, že se člověk rozhodne poplatky neplatit, hrozí mu pak nemalé pokuty. Za nezaplacení rádiových poplatků je to až 5 tisíc korun, při neodvádění plateb za televizní poplatky pak může pokuta dosáhnout až 10 tisíc korun.

Zdroj: Lupa, E15, Eurozprávy

Myslíte si, že by se měli koncesionářské poplatky navýšit? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články