Konec elektromobilů v Česku se blíží: EU bude zuřit

Evropská unie se dlouhodobě snaží prosadit to, aby se na silnicích proháněly výhradně elektromobily. V Česku se takový nápad ovšem nesetkává s příliš velkým pochopením.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Stále více je jasné to, že drahé elektromobily v Česku možná nepatří do budoucnosti dopravy. Češi si k nim stále nenašli cestu, jako tomu je v západních evropských zemích. O problematice jsme před několika měsíci psali na Událostech247.

Konec elektromobilů v Česku?

Existují dva hlavní důvody, proč by elektromobily mohly mít na českém trhu problematickou budoucnost. Prvním je bezpochyby cena elektřiny. Její cena je astronomická už více než rok. Tím se dlouhodobě snižuje konkurenční výhoda elektromobilů oproti benzínovým a naftovým motorům. Stále vyšší ceny na provoz elektroauta mohou způsobit, že elektromobily přestanou být pro lidi atraktivní alternativou.

Elektromobilům v Česku odzvonilo: Ceny aut, nabíječek a zrušení bezplatného parkování položí trojského koně EU na kolena

Druhým důvodem je nedostatečná tuzemská infrastruktura pro nabíjení. I když je zde velká snaha, obzvlášť ve velkých městech, udělat dostatek nabíjecích míst, s benzínkami se to nedá srovnat. Řidiči navíc spolu s tím nadávají na krátký dojezd, kvůli čemuž musí místa pro nabíjení složitě a často hledat.

Další důvod je zřejmý

Pro většinu Čechů jde o hlavní důvod, který je ovšem omílaný tak často, že jsme ho naschvál do prvních dvou důvodů, proč elektromobily v Česku nemají úspěch, nezahrnuli. Jde o cenu samotného auta. Nejlevnější elektromobily, které jsou navíc staré a mají velmi malé dojezdy, stojí minimálně půl milionu korun. Pro nízkopříjmové domácnosti tak jde o naprosto nepředstavitelnou částku.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Elektromobily v Česku nejsou zrovna největším trhákem automobilek

Ačkoliv se EU dlouhodobě netají svými zájmy na prosazení elektromobilů jako hlavního dopravního prostředku, v Česku se tyto snahy nesetkávají s pochopením. Českým řidičům chybí pádné argumenty ze strany EU, proč by si zrovna oni měli elektromobil pořídit. Ekologie je sice hezká věc, ale vyrábění baterií do elektromobilů už zas tak ekologické není. Stejně jako nemusí být zrovna ekologické vyrábět samotnou elektřinu. Pokud by koneckonců ke kompletnímu konci elektroaut v Česku došlo, zřejmě z důvodu malé poptávky, EU by dozajista zuřila.

Jaký na to máte názor vy? Dejte nám ho vědět dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články