Konec oblíbené platební metody v Česku? Pohodlně už zaplatíte leda ve snu

Určitě už se to stalo každému z nás. V restauraci chceme zaplatit kartou, ale personál řekne, že berou pouze hotovost.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Každý čtvrtý Čech se setkal minimálně s jedním obchodem nebo provozovnou, kde dříve akceptovali platební karty, ale teď už ne. Psal o tom web Peníze. Nové odmítání karetních plateb většina lidí spojuje s koncem elektronické evidence tržeb, šedou ekonomikou a prací na černo, především v pohostinství.

Obchodníci se připravují o peníze

Počty karetních transakcí i jejich objem přitom každý rok rostou o desítky procent. Jen za rok 2022 Češi na terminálech u obchodníků zaplatili kartou nákupy za 1,5 bilionu korun a k tomu dalších 389 miliard v e-shopech. Psal o tom web iDnes.Karty jsme zrušili kvůli vysokým poplatkům bance. Při mých propočtech na rok 2023 by byly poplatky bance okolo 90 tisíc a pro takhle malý byznys je to nesmyslné,“ vysvětluje majitelka jedné brněnské cukrárny.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Obchodníci se podle vyjádření bank sami připravují o zisky, pokud odmítají přijímat platby kartou

Odmítáním karet se však provozovny připravují o zákazníky a tím pádem také o jejich peníze. „Ve všech průzkumech se ukazuje, že pokud obchodník nebere platební karty, tak se připravuje o dvacet až třicet procent obratu,“ uvedl výkonný ředitel Daily Banking v ČSOB Vladimír Vojtíšek. V současnosti jde přes platby kartou asi čtyřicet procent celého obratu. Poplatek za platbu kartou přitom ze zákona není možné převádět na zákazníka.

Počet míst, kde se dá platit kartou se zvyšuje, tvrdí banky

Za neochotou některých obchodníků přijímat platby kartou nemusí být jen vysoké poplatky bankám, karetním asociacím a poskytovatelům platebních terminálů, ale třeba také snaha snížit daňové odvody. Vyplývá to z odpovědí analytiků, které oslovil web České noviny. Poplatky podle bank nerostou. Banky i karetní společnosti zároveň tvrdí, že počet míst, která přijímají karty, se neustále zvyšuje.

iZdroj fotografie: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class LaTunya Howard / Creative Commons / CC-BY-SA
Podle bank stále více podniků a provozoven v Česku umožňuje placení kartou. V poslední době se ovšem množí případy, kdy majitelé provozoven tento způsob úhrady odmítají

V poslední době s tím už počítám a peníze nosím s sebou. Například na přehradě, kam chodíme často, ještě minulý rok brali karty téměř všude. Včera jsem tam platila kartou večeři v jediné restauraci široko daleko, která karty ještě bere,“ řekla Událostem247 Kristýna Mrákotová z Brna. Denně vytáhne bankovku třetina Čechů, loni to byla čtvrtina. Alespoň jednou denně platí hotově 37 procent mužů a 28 procent žen, dodávají České noviny.

Na konci dne je ale stejně na provozovatelích a majitelích, zda se rozhodnou platbu kartu přijmout. Zůstává proto nadále ve hvězdách, zda tato oblíbená platební metoda v Česku nespěje ke svému konci. V takovém případě by lidé pohodlně, ať už pomocí telefonu, či chytrých hodinek, zaplatili za zboží a služby leda ve snu.

Stalo se vám někdy, že jste nemohli zaplatit kartou? Vaše zkušenosti a zážitky nám dejte vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články