Kvalita kohoutkové vody v Česku jako definice tragédie? Kdo ji pije, měl by ihned zpozornět. Zjistily se o ní nepříjemné věci

Kvalita vody z kohoutku je podle expertů v České republice dobrá a lidé ji mohou bez obav pít. Mohou se však objevit výjimky.

i Zdroj fotografie: 247homerescue / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na žízeň je všeobecně doporučována voda. Ať už z kohoutku, nebo balená. Pokud však chcete ušetřit peníze a také netahat si domů těžké balíky s kupovanými vodami, natočte si vodu přímo u vás doma v kuchyni. Jak píše web Vosrok, je vždy čerstvá a optimálně „uskladněná“ v chladu a temnu ve vodovodním potrubí. Ne vždy je však točená voda opravdu dobrá. V poslední době se o tom přesvědčili i lidé v Čechách.

Problémy čekejte až do konce roku

Obyvatelé Prahy i většiny Středočeského kraje si nedávno všimli toho, že voda, kterou si natočí z vodovodu, má úplně jinou chuť, než jsou zvyklí a nepříjemně zapáchá. Upozornil na to web TN. Ukázalo se, že za to mohla dočasná odstávka části technologie, která slouží k úpravě vody na vodní přehradě Želivka. Experti však odběratele uklidňují, že i přesto je voda zcela nezávadná a lidé se nemají čeho bát. Vodní nádrž Želivka je jednou z největších přehrad v Česku a pitnou vodou zásobuje velkou část Prahy i Středočeského kraje, dodává TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V některých částech Česka může aktuálně voda z kohoutku zapáchat, či mít jinou barvu. Neměla by ovšem být jakkoliv závadná

Problémy s chutí vody však potrvají několik měsíců. Jak upozornil web Noviny kraje, dlouhodobé omezení části technologie na úpravně vody Želivka je v plánu až do konce listopadu 2023. Konkrétně se jedná o odstávku ozonizace a filtrace přes granulované aktivní uhlí. Citlivější lidé mohou tuto změnu pocítit právě ve změně vůně nebo chuti vody. Podle vyjádření Pražských vodovodů a kanalizací ale probíhající odstávka nemá žádný vliv na kvalitu a bezpečnost pitné vody.

Kde zjistit, co vlastně pijete

Všimla jsem si toho už minulý měsíc. Vodu piju pořád, je to pro mě na žízeň to nejlepší a dávám ji i své dceři. Poté, co ale začala zapáchat, tak kupujeme balenou. Pokud, jak říkáte, tyhle problémy potrvají ještě tak dlouho, tak to se máme na co těšit,“ řekla Událostem247 Marie Jandová z Prahy. Lokality, kterých se změny v chuti a vůni vody týkají, si mohou zájemci najít na webu Pražských vodáren a kanalizací a mohou se přesvědčit, zda se to týká právě jejich domácností.

iZdroj fotografie: DO’Neil / Creative Commons / CC-BY-SA
Nejenom pití, ale ani sprchování a koupání v zmíněné vodě by nemělo být jakkoliv rizikové

Taky piju vodu z kohoutku, ale před několika lety se mi to nevyplatilo. I když se mi zdála nějak jiná, normálně jsem ji pila. Po několika hodinách se v rádiu objevila informace, že se do vody dostalo něco, co nemělo a že ji lidé nemají pít. Nebylo to nijak život ohrožující, spíš hrozily střevní potíže. Během několika hodin byly skoro všude vyprodané balené vody a já jsem to odnesla parádními střevními problémy,“ řekla Událostem247 Pavla Staňková z Brna. Z uvedených informací je tak očividné, že v ojedinělých případech je kohoutková voda v Česku definicí tragédie.

Pijete kohoutkovou vodu? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články