Znáte Leninovy brikety? Stará komunistická vymoženost vám ušetří desítky tisíc korun za rok

Leninovy brikety jsou starý komunistický fígl, který dokáže ušetřit domácnostem tisíce korun. Má to ale háček.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Nejenom v zimě můžeme vypozorovat, že řada Čechů se kvůli rostoucím cenám energií stále víc obrací k alternativním způsobům vytápění. Někteří už teď přemýšlí, jak se předzásobit na zimu, aby měli za pár měsíců o starost méně. V poslední době jsou proto stále oblíbenějším způsobem takzvané Leninovy brikety.

Výroba Leninových briket

Leninovy brikety jsou starým komunistickým fígl, díky kterému mohou domácnosti topit zcela zadarmo. Má to ale háček. Jsou extrémně neekologické. Jedná se totiž o topivo vyrobené nejčastěji z pilin, vyjetého oleje z motoru od auta a uhelného prachu. Celá směs se navíc dává do igelitových sáčků, které se následně svázaly a směs nechávali lidé zvtrdnout. Výsledkem bylo podomácku vyrobené topivo za hubičku.

iZdroj forografie: Depositphotos
Výhřevnost leninových briket je celkem solidní, horší už je to z pohledu ekologie

To dokázalo domácnostem ušetřit klidně i desítky tisíc korun ročně. Rozhodně vás nenabádáme k tomu, abyste něco podobného vyráběli doma. Ovšem pokud jsou domácnosti v existenční krizi, jako tomu bylo především v zimě 2022, mohou podobný fígl uvítat. Koneckonců většinu zmíněných věcí na výrobu Leninových briket mají lidé buď doma, nebo na chatě.

Cena na úkor kvality ovzduší

Jak jsme už ale napsali, z hlediska ekologie nejde už o tak přívětivý vynález. Z komína se často po zatopení line černý zapáchající dým. Někteří lidé navíc místo igelitových sáčků používají PET láhve. Tato podomácku vyrobená směs má v tuzemsku ještě jeden název, a to ostravské torpédo, jak se mu také přezdívá na severní Moravě. O Leninových briketách jsme na Událostech247 psali už loni na podzim.

Není zbytí, pamětníci oprášili topení „Leninovými briketami“. Bývalý komunistický fígl ušetří domácnostem desítky tisíc korun

Ačkoliv se situace na trhu s energiemi stabilizovala, lidé stále neví co od budoucnosti čekat. Je klidně možné, že se loňský scénář s předraženými energiemi zopakuje a lidem nezbyde jiná možnost, než Leninovy brikety využít. Koneckonců, topit si téměř zadarmo může pro velkou skupinu Čechů znít jako lákavá nabídka.

Máte s Leninovými briketami zkušenost? Dejte nám ji vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články