Lidé starší 18 let mají od státu nárok až na 25 000 Kč, stačí dodat dva dokumenty

Čím dál více Čechů se v poslední době dostává do finančně napjaté situace. S řešením problému jim přitom mohou výrazně pomoci peníze od státu.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Za poslední rok se kvůli řadě krizím dostalo do finančních potíží mnoho českých domácností. Drahé energie, a především inflace zdražující veškeré produkty a služby zapříčinily, že řada Čechů už se dostává do bodu, kdy přestávají být schopni každý měsíc platit všechny nezbytné náklady. Mnozí přitom neví, že pomoci jim mohou státní přídavky. Třeba na bydlení.

Nárok na příspěvek má čtvrtina populace

Konkrétně si podle loňských dat výzkumné organizace PAQ Research mohlo o příspěvek na bydlení požádat 24 procent doácností. V praxi to však učinila jen asi 4 procenta, uvedla organizace na svém Twitteru. Dávka přitom může být skutečně citelnou pomocí, neboť jak píše web Novinky, dosahovat může až téměř 25 tisíc korun. Nárok na tento příspěvek pak mají ve zkratce řečeno všichni lidé v nouzi, jež jsou starší 18 let. Jedinou hlavní podmínkou je, že domácnost za bydlení zaplatí více jak 30 procent svých celkových příjmů, upozorňuje web E15.

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA
Náklady na bydlení v poslední době vzrostly mnoha Čechům

Získat ho přitom mohou lidé žijící v různých typech bydlení. „Může jít tedy jak o vlastní bydlení, družstevní bydlení nebo nájemní. Příspěvek zahrnuje i možnost, že bydlíte v rekreačním ubytování – na chalupě nebo na chatě,“ dodává server E15. Češi, kteří podmínky splňují, by si tak o příspěvek určitě měli zažádat. Na daních totiž každý odvádí nemalé peníze a pokud se tedy dostane do potíží, není nic špatného na tom dávku využít.  

K příspěvku ještě doplatek?

Pro ty, kterým peníze ze základního přídavku nebudou na pokrytí životních potřeba stačit, zde existuje také další dávka. Jedná se o doplatek na bydlení, který může dosahovat dalších několik tisíc korun měsíčně, uvádí web Příspěvky. Pokud tedy lidé mají pocit, že příspěvek na bydlení není pro pokrytí veškerých nákladů dostatečný, může v určitých situacích přicházet v úvahu právě doplatek na bydlení.

Jeho získání má však menší háček. Jak totiž píše web Aktuálně „podmínkou je, že žadatel pobírá příspěvek na živobytí“. Pokud ale člověk tento fakt splňuje, následně stačí už jen dodat stejné 2 základní dokumenty jako u zmíněného příspěvku na živobytí, tedy žádost obsahující veškerá potvrzení a občanský průkaz. Jeho výše se pak stanovuje tak, aby „po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení (tj. nájmu, služeb s bydlením spojených a nákladů za dodávky energií) zůstala osobě či rodině částka živobytí“, dodává web Ministerstva práce a sociálních věcí.

O kolik se vám za poslední rok zvýšily náklady na bydlení? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články