Lidem, kteří bydlí v domě hrozí v roce 2024 astronomická pokuta. Kdo špatně vyplnil důležitý dokument, ten zaplatí 400 000 Kč

Žijete v domě? Pak se i vás týkají novinky ve stavebním zákoně, které začaly platit letos v lednu. Dejte si na to pozor, za nedodržení hrozí mastné pokuty.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Ať už lidé staví či rekonstruují dům, vše musí dělat v souladu se stavebním zákonem. Ten stanovuje řadu pravidel a povinností, které musí vlastníci staveb, respektive architekti a stavitelé dodržovat. Jeho hlavním účelem je zajistit, aby všechny stavby byly bezpečné, funkční a esteticky vhodné pro dané prostředí. Mnohá nařízení se však vztahují nejen na ty, kteří teprve staví ale i na ty, kteří již dávno budování dokončili. Od letošního roku tak musí mít lidé, kteří bydlí v domě důležitý dokument. Jinak jim hrozí astronomická pokuta.

Bydlíte v domě? Pak se povinnost týká i vás

Novela stavebního zákona začala platit od 1. ledna 2024. Její součástí je například povinnost uchovávat aktuální stavební dokumentaci, která přesně odpovídá skutečnému stavu objektu. „Od 1. 1. 2024 nový Stavební zákon nestanoví povinnost předat projektovou dokumentaci novému vlastníku, jak tomu bylo dosud. Stanoví však i nadále povinnost každého vlastníka stavby uchovávat stavební dokumentaci v podobě odpovídající jejímu aktuálnímu stavu,“ řekla pro web Seznam Zprávy specialistka na realitní právo z ABES Marie Ratajová.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Chybějící dokumentace se často týká domů, které prošly rekonstrukcí

Zde se tedy nejedná o nijak závratnou změnu. Co se ale pro všechny, kteří bydlí v domě či nějaký objekt vlastní mění, jsou sankce, které za nedodržení této povinnosti hrozí. Konkrétně mohou lidé, kteří tento důležitý dokument mít nebudou dostat pokutu až 400 tisíc korun.

Noví vlastníci si musí dokument zajistit sami

Jak jsme již zmínili, lidé, kteří nemovitost prodávají nově nemusí kupujícím dokumenty o stavu domu předávat. O to horší situace však může pro nové obyvatele nastat. Ti tak musí vše začít řešit sami a dokument, který by aktuálnímu stavu domu odpovídal si zajistit. „Problém se týká zejména starých rodinných domů, kde proběhla rozsáhlejší rekonstrukce, například vestavba podkroví. Úpravy ale proběhly bez jakéhokoliv ohlášení,“ dodal pro web Seznam Zprávy stavební inspektor z pražského DekProjektu Petr Vencl.  

A jaká řešení se tedy lidem, kteří žijí v domě, kde proběhly stavební úpravy, ale dosud se nikde oficiálně nezapsaly nabízí? Podle webu HomeinCube je v takovýchto případech nutné udělat takzvaný pasport stavby. Ten „napraví nepravdivé zákresy či chyby z původní projektové dokumentace a upraví je do podoby odpovídající současnému stavu provedení stavby a aktuálně platné legislativě“, dodává HomeinCube.

Věděli jste o této povinnosti? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články