Lidem neřekli celou pravdu: Maso z Penny a Alberta není to, za co se vydávalo. Máte ho doma?

Léto je časem venkovního grilování. Mezi Čechy jsou kromě klobásek a steaků velmi oblíbené také třeba burgery.

i Zdroj fotografie: Maxencia Namata / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pokud chodíte na nákup do obchodních řetězců Albert nebo Penny, měli byste být obezřetní při tom, co nakupujete. Státní zemědělská a potravinářská inspekce totiž zjistila, že tyto obchody prodávaly mleté maso, na kterém se informace uvedené na obalu lišily od skutečnosti. Upozornila na to na svém webu Potraviny na pranýři.

Prodejce klamal zákazníky

Mleté maso je v létě velmi oblíbené, kromě grilování ho má většina z nás ráda také v syrové podobě a to jako tatarák s topinkami. Při konzumaci nejen syrového masa hrozí v letních měsících vyšší riziko salmonelózy, připomíná web Toprecepty. Dalším problémem, který však naštěstí neohrožuje naše zdraví, je například menší podíl hovězího mletého masa, než má výrobek uvedeno na obalu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zmíněné výrobky obsahovaly nižší obsah masa, než bylo uvedeno na obalu

Přesně takové potraviny se prodávaly v Penny marketu a v Albertu. Zjistili to inspektoři, kteří tam vyrazili na kontrolu. Týká se to například výrobku s názvem Dobré maso-směs z rozmělněných mas, které si mohli zákazníci koupit v prodejně Penny v Písku. Směs podle kontroly obsahovala méně hovězího masa, než bylo uvedeno na obalu a spotřebiteli tak byla poskytnuta zavádějící informace o složení.

Lepší maso ošizené, než se salmonelou

Další ošizené maso se prodávalo v Albertu v Českých Budějovicích. Výrobek se navíc paradoxně jmenoval Albertovo kvalitní vepřové a hovězí – 400 gramů. Také tady byl zjištěn nižší obsah hovězího masa, než bylo uvedeno na obalu a došlo ke klamání spotřebitele. „Tak o tomto rozhodně neslyším poprvé, ale je pro mě rozhodně přijatelnější koupit si ošizené maso, než maso se salmonelou. Ani tak by se to ovšem stávat nemělo, to je jasné,“ řekl Událostem247 Miroslav Houdek z Hodonína.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Relativně nedávno se v českých obchodech prodávalo kuřecí se salmonelou

Salmonelu inspekce objevila ve třech případech u kuřat. Dvakrát se jednalo o mraženou drůbež dovezenou z Ukrajiny, kde Státní zemědělská a potravinářská inspekce provozovatelům nařídila okamžité stažení předmětných šarží z obchodů. Psal o tom web Toprecepty. V Bystřici pod Hostýnem zase kontroloři našli nebezpečnou bakterii v chlazených kuřecích prsních řízcích. V tomto případě se jednalo o kuřata dovezená z Polska.

Koupili jste si někdy jeden ze zmíněných výrobků? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články