Majitelé aut budou platit 10 800 Kč za 1 den parkování. Vyhnout se tomu nepůjde. Koho všeho se nový brutální poplatek dotkne?

Mít auto není v dnešní době levná záležitost. Platit musíme nejen za jeho údržbu a provoz, ale v mnoha případech také za parkování.

i Zdroj fotografie: Draceane / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

S přibývajícím množstvím aut roste v poslední době také počet různých zákazů a omezení, které musí řidiči dodržovat. Události247 v minulosti psaly například o londýnském nařízení, podle kterého musí majitelé starších vozů za vjezd do centra města platit vysoký poplatek. Ve švédském Stockholmu pak dokonce od roku 2025 budou mít auta se spalovacím motorem vjezd do centra zcela zakázán. 

Paříž je na řidiče opravdu tvrdá

Mezi řidiči jsou stále velmi oblíbené vozy SUV. Tato auta ovšem také často díky svým silným motorům více znečišťují ovzduší. Do boje s jejich majiteli už se pustila například Paříž, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Podle údajů města se tam počet vozů typu SUV za poslední čtyři roky zvýšil o 60 procent a v současnosti tvoří 15 procent z 1,15 milionu osobních vozidel, která každý večer v Paříži parkují.

Stát rozhodl: Máte tento typ auta? Napaříme vám vyšší parkovné

Starostka Paříže Anne Hidalgová proto vyzvala obyvatele města k hlasování o tom, jestli mají majitelé SUV platit výrazně víc za parkování v centru. Pro zavedení poplatku se vyslovilo skoro 55 procent hlasujících Pařížanů. O budoucnosti pařížských řidičů tu tak rozhodovalo jen 74 100 registrovaných voličů z celkových 1,3 milionu, píše web iDnes. Z toho 34 tisíc z nich mělo opačný názor a k zásadnímu rozhodnutí se tak vyjádřila jen hrstka lidí.

Parkování se některým Francouzům prodraží

Majitelé vozů SUV by tak nově měli na ulici platit parkovné 18 eur za hodinu, tedy v přepočtu téměř 450 korun, což je za den 10 800 korun. Vozy ostatních kategorií přitom platí šest eur za hodinu, tedy 150 korun, píše web Autoalon. Paříž zatím úplně nespecifikovala, jaká auta zapadají do kategorie SUV. Nařízení vyššího parkovného navíc podle kritiků stejně neřeší vozy, které míří městem třeba do garáží firem, kde jejich majitelé pracují.

iZdroj fotografie: JiriMatejicek / Creative Commons / CC-BY-SA
Na cenu parkování jsou řidiči velmi citliví

Pařížan s SUV nebude připlácet za parkování ve svém obvodu. V jiném, mimo svou rezidenční zónu, však ano. Pokud se tedy do hlavního města Francie chystáte a máte tento typ vozu, tak byste si měli připravit také spoustu peněz, nebo se poohlédnout po jiné alternativě parkování. „To je tedy opravdu velká částka, to si snad nemůže nikdo ani dovolit, i když teda nevím, jaké platy mají lidé v Paříži a okolí,“ řekl k tomu pan Honza, který zrovna auto tohoto typu vlastní.

Co si o výše zmíněné ceně za parkování myslíte vy? Dejte nám to vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články