Varování: Majitelům aut, kteří tohle dělají s pneumatikami, hrozí pokuta až 10 000 000 Kč

Pneumatiky jsou nedílnou součástí každého auta. Víte ale, že za špatné nakládání s nimi vám může hrozit mastná pokuta?

i Zdroj fotografie: HopsonRoad (Stephen Flanders)/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že za pneumatiky může hrozit řidičům pokuta už Události247 psaly v minulosti. Jednalo se o přezutí na zimní gumy, jež jsou za určitých podmínek povinné od 1. listopadu do 31. března. Bohužel, nejedná se o jediný případ, kdy v souvislosti s pneumatikami hrozí lidem pokuta.

Co se starými pneumatikami?

Obvykle jednou za pár let musí řidiči koupit nové pneumatiky, protože ty staré už mají jednoduše sjetý vzorek a jsou pro bezpečnou jízdu nepoužitelné. Jak píše web Autosalon, nejjednodušší varianta je nechat gumy v servisu, ve kterém auto jeho majiteli přezouvají. Někteří si ale kola se zimními a letními pneumatikami přehazují sami doma. V tu chvíli majitelé aut řeší, co vlastně se starými pneumatikami dělat. Pokud by vás však napadlo vyhodit je do běžného odpadu, pak to určitě nedělejte. Může se vám to pěkně prodražit.

Vyhodit gumy do běžného odpadu je nelegální a lidem za to hrozí velké sankce.  V podstatě tak vytvářejí černou skládku, protože i když gumy položí k popelnicím, popeláři je neodvezou. Jak upozorňuje web Autosalon, za takovéto nelegální nakládání se starými pneumatikami tak může policie udělit pokutu až 20 tisíc korun. A u podnikatelů se může vyšplhat dokonce až na 10 milionů korun.

Jaký postup tedy zvolit?

V České republice existuje celá řada míst, kam lze staré gumy odvézt. Jak na svém webu píše Ministerstvo prostředí, zákon stanovuje „výrobcům pneumatik povinnost zajistit na vlastní náklady zpětný odběr odpadních pneumatik od konečného uživatele, a to bez ohledu na výrobní značku, bez ohledu na datum jejich uvedení na trh, bez vazby na koupi nového výrobku a bez nároku na úplatu (zdarma)“.

iZa nepovolené nakládání se starými pneumatikami hrozí pokuta

To ale není ten jediný způsob, co se starými pneumatikami provézt. Existují i další způsoby, jak se starých pneumatik zbavit bezpečně a v souladu se zákonem. „V současné době je v České republice přibližně 4 tisíce míst zpětného odběru, nejčastěji jde o pneuservisy,“ uvedla pro web Autosalon mluvčí Ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.

Podmínky odběru pneumatik se nicméně liší. Zatímco například v Praze je tato služba zcela zdarma, jinde si za to města či obce mohou účtovat poplatek. V žádném případě by však nemělo jít o nijak závratné sumy, zvlášť pak v porovnání s pokutou, která za špatné nakládání s pneumatikami hrozí. Jak ostatně pro web Autosalon doplnila Krejčí: „Obvykle se jedná o pár desítek korun.“

Co děláte se starými pneumatikami vy? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články