Majitelům domů hrozí pokuta 400 000 Kč. Stačí, že zapomněli vyplnit jeden důležitý formulář a už se vezou. Týká se to i vás?

Od letošního roku došlo k několika změnám ve stavebním zákonu. Jednou z nich je i nová pokuta, která může hrozit mnoha Čechům. Nepatříte mezi ně i vy?

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Máte za to, že jakmile jednou dům postavíte či koupíte, tak pak už máte od úřadů pokoj a nemusíte nic řešit? Nemusí to tak být. Ze stavebního zákona totiž vyplývá řada povinností nejen pro ty, kteří se chystají na novou výstavbu, ale i pro současné vlastníky nemovitostí. Některým pak za nesplnění nařízení hrozí pořádně mastná pokuta.

Od letošního roku platí několik novinek

Jak píše web Seznam Zprávy, od začátku roku 2024 vstoupila v platnost novela stavebního zákona, která přinesla řadu změn. Zatímco některé jsou pozitivní, například slibované zefektivnění a zrychlení získání stavebního povolení, jiné novinky už nejspíš mnohé Čechy příliš nepotěší.

Novela totiž klade nové požadavky na vlastníky stávajících nemovitostí. Konkrétně se změny týkají stavební dokumentace. Při prodeji sice nově prodávající nemusí novým majitelům předat projektovou dokumentaci k domu. Zároveň však mají všichni majitelé nemovitostí povinnost aktualizovat a uchovávat projektovou dokumentaci svých staveb v souladu s jejich reálným stavem, upozorňuje web Seznam Zprávy. Za nerespektování zákona pak hrozí statisícová pokuta.

V jakých případech pokuta hrozí?

Pozor by si na to měli dát především ti, kteří žijí ve starších nemovitostech. „Problém se týká zejména starých rodinných domů, kde proběhla rozsáhlejší rekonstrukce, například vestavba podkroví. Úpravy ale proběhly bez jakéhokoliv ohlášení,“ řekl pro web Seznam Zprávy stavební inspektor z pražského DekProjektu Petr Vencl.

iZdroj fotografie: Stribrohorak / Creative Commons / CC BY-SA
Problém se může týkat hlavně starších domů

Ptáte se, jak situaci v takovýchto případech řešit? Mnohým lidem bude stačit vyřídit si takzvaný pasport stavby, který slouží jako oficiální dokumentace aktuálního stavu nemovitosti. „To platí pro případ, kdy konkrétní stavba byla povolena, pouze se nedochovala její dokumentace, či stavba ke svému provedení povolení podle právních předpisů platných v době provedení stavby nevyžadovala,“ přiblížila pro web Seznam Zprávy právní poradkyně České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě Evy Kuzmové.

A jak vysoká pokuta za nesplnění podmínek hrozí? Jak píše server Seznam Zprávy, za nedodržení této povinnosti mohou být vlastníkům uloženy pokuty až do výše 400 tisíc korun. Raději si tedy řádné vyplnění všech důležitých formulářů týkajících se dokumentace stavby pečlivě zkontrolujte. Stačí, že vám bude chybět jeden důležitý dokument a už se vezete.

Řešili jste někdy podobné problémy s dokumentací stavby? Podělte se s nám o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články