Tohle zaručeně nejezte: Pravda o mase z Albertu a Tesca vyplavala na povrch

Na to, že v obchodech občas narazíme na nekvalitní nebo zkažené potraviny, jsme si už zvykli. Někdy je to ale opravdu síla.

i Zdroj fotografie: Kagor / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Reportéři televize Nova se o prázdninách vydali na obhlídku kvality potravin v českých potravinových řetězcích. Navštívili několik větších obchodů a zaměřili se na to, v jakém stavu je prodávané ovoce, zelenina a v neposlední řadě také maso. Výsledky kontrol jsou však docela žalostné.

Duhová játra a zkažená zelenina

První zastavení měl štáb v trutnovském Albertu. Když se reportéři vydali k regálu s paprikami, nestačili se divit. Tato zelenina byla totiž v opravdu otřesném stavu. Jak píše web TN, z papriky se stal nápoj, který se dal vylít rovnou do koše. Kilo se přitom prodává za téměř devadesát korun. O moc lépe na tom v Albertu nebyla ani jablka, která byla dost potlučená. Třešní na dortu pak byla játra, která měla místo červené barvy šedivou, informuje dále Nova.

iZdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC-BY-SA
Televizní reportéři vyrazili i do prodejny Penny Market

Dalším kontrolovaným obchodem ve městě bylo Tesco. Jen jedno balení jater tam sice vypadalo dobře, ale všechna další hrála různými barvami a navíc měla prošlou trvanlivost, píše TN. Zmíněná játra by lidé zaručeně neměli konzumovat. Ideálně by zákazníci měli informovat zaměstnance prodejny o zkaženém produktu. Pokud jste si játra již zakoupili, můžete je buď vyhodit do koše, nebo vrátit na prodejně, kde by vám za ně měli vrátit peníze.

V dobré kondici ovšem nebyly ani brambory nebo vejce. V Penny Marketu televizní reportéři převážili kilové balení broskví. V uvedeném balíčku však do jednoho kilogramu chybělo 65 gramů. To samé bylo i u některých dalších balení, které reportéři kontrolovali.

Jak správně reklamovat zkažené potraviny

Nekvalitní potraviny ve špatném stavu však nejsou v obchodech žádnou výjimkou a problém trvá několik let. Psal o tom už dříve web Lidovky. Velké prodejní řetězce za to dostávají statisícové pokuty. Nejvíce problematických zjištění mívají logicky ti největší obchodníci, jako jsou Tesco nebo Albert, píší Lidovky. S neobvyklým nápadem, jak takovou situaci řešit, přišel před deseti lety například tehdejší slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Při reklamaci produktu je důležité mít po ruce účtenku

Prodejcům potravin tehdy pohrozil, že pokud budou nadále prodávat zkažené zboží, nechá obchody zavřít. Psal o tom tehdy web Naše Peníze. O tom, jak správně reklamovat zkažené potraviny, které koupíte v supermarketu, informoval web Kupi. Záruka na jakost potravin se vztahuje ke konečnému datu použitelnosti a minimální trvanlivosti. Pokud potravinu rozbalíte a neodpovídá kvalitě, jakou má splňovat, je závadná a máte právo ji reklamovat.

Koupili jste si někdy jeden ze zmíněných produktů? Podělte se s námi o vaše zkušenosti dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články