Máte doma tyto známé brambůrky? Nejezte to, jde o ruletu se zdravím. Jediné soustu vás pošle rovnou do nemocnice

Celosvětově známé brambůrky mohou v ojedinělých případech způsobit vážné zdravotní komplikace či dokonce smrt.

i Zdroj fotografie: Gaurav Dhwaj Khadka/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Brambůrky patří mezi oblíbené pochoutky mnoha Čechů. Kromě toho, že je tato potravina všeobecně považována za nezdravou však mohou některé druhy být doslova život ohrožující. Na jeden takový případ aktuálně upozornil web iDnes.

Tyto brambůrky raději nejezte

Jedná se o americký, extrémně pálivý kukuřičný lupínek, který byl ještě donedávna například v USA snadno k sehnání. To se však změnilo po děsivém incidentu, kdy po konzumaci tohoto chipsu skonal teprve 14letý americký student. „Tyto lupínky obsahují vysoké množství kapsaicinu,“ cituje web iDnes lékaře Petera Chaie.  

iBrambůrky Hot Chip Challange se prodávají v krabičce ve tvaru rakve

Možná si říkáte, proč vůbec mladík tuto šíleně pálivou chipsu jedl? Hlavní motivací mu podle všeho byla výzva všeobecně známá jako One Chip Challenge. Ta spočívá v natočení se při konzumaci zmíněné extrémně pálivé brambůrky. Pokud byste tedy náhodou tyto známé brambůrky měli doma, rozhodně je nejezte. Podle všeho je to totiž ruleta se zdravím a pouhé jedno soustu vás může poslat rovnou do nemocnice.

Nebezpečné chipsy pochází i z Česka

Jak upozornil web Seznam Zprávy, Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nedávno přerušila prodej brambůrků Hot Chip Challenge, které vyrábí česká společnost Hot-Chip. Kromě Česka produkt od příslušné firmy jako problematický označili také třeba v Německu nebo Itálii, kde by dokonce mohlo dojít i k pozastavení prodeje tohoto produktu.

Tomu, že konzumace nemusí být úplně bezpečná nasvědčuje už fakt, že brambůrky se prodávají ve velmi nezvyklém balení v podobě rakve, přičemž v každém je pouze 1 kus extrémně pálivého brambůrku, píše dále web Seznam Zprávy. Na svých stránkách pak firma produkt propaguje pomocí výzvy, ve které lidi hecuje ke snězení. Jak nicméně upozornil web Aktuálně, podle odborníků může konzumace této potraviny způsobit zejména u dětí zánět žaludku i krvácení.

Máte rádi pálivé brambůrky? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články