Máte doma tyto staré hrnečky a talíře? Za žádných okolností je nevyhazujte. Mají hodnotu přes 100 000 Kč

Pokud máte doma či na chalupě staré porcelánové nádobí a chcete se ho zbavit, přesvědčte se nejdřív, zda náhodou nevyhazujete poklad.

i Zdroj fotografie: Zelenymuzik/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Máte doma staré nádobí po babičce a zvažujete, že ho vhodíte? Pak to rozhodně nedělejte. Možná by vás to ani nenapadlo, ale některé kusy starého porcelánu totiž mohou mít obrovskou hodnotu. Klidně i přes 100 tisíc korun, jak již dříve psaly Události247. Zjistěte, podle čeho cenné hrnečky či talíře poznat.

Jaké znaky na porcelánu sledovat?

Prvním krokem při zjišťování vzácnosti porcelánu je objevit jeho značku. Tu najdete často velmi snadno, stačí hrnečky či talíře otočit a podívat se na vnější dno. Díky tomu lze pak odhadnout také třeba místo či dobu vzniku. „Pokud je například součástí značky nápis „CZECHOSLOVAKIA”, můžeme s elementární znalostí dějepisu vyloučit výrobu před rokem 1918 či po roce 1993. Při dohledání, kterému výrobci značka patřila, také máme ohraničeno období výroby dobou existence příslušné továrny či manufaktury,“ uvádí web AntikPraha.

Pokud na dně nádobí nenajdete konkrétní nápis či letopočet, pak se zaměřte na symboly. Jak totiž píše web iReceptář, mnozí výrobci svá díla označovali různými symboly. „Například míšeňský porcelán má ve značce dva zkřížené meče. Porcelánka z Březové zas dvě zkřížená hornická kladiva s královskou korunkou a nápis „Pirken-Hammer“ dodává server iReceptář.

Vzácné hrnečky či talíře lze poznat i jinak

Značka výrobce však zdaleka není tím jediným, co může potenciální vysokou hodnotu starého nádobí odhalit. Leccos prozradit vám může také materiál a provedení. Kvalitní porcelán by měl být pevný, odolný a zároveň velmi lehký, jak uvádí web iReceptář.

iZdroj fotografie: Ralbahitha/ Creative Commons / CC-BY-SA
Některé kusy starého porcelánu mohou být mimořádně ceněné

Kromě toho vzácné hrnečky či talíře bývají ručně malované, a to kvalitními barvami. Zároveň na nich nenajdete kazy ani další nedokonalosti. Když se k tomu pak přidá precizní zdobení, je šance, že máte doma poklad skutečně veliká.   

Máte doma staré nádobí po babičce? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články