Máte na své platební kartě jeden z těchto PIN kódů? Hrozí, že během jediné chvíle přijdete o všechny vaše peníze

Aniž by to věděli, mnoha lidem hrozí, že se jim podvodníci nabourají do jejich telefonů či bankovních účtů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

PIN kód je známý bezpečnostní prvek, který v dnešní době používá naprostá většina lidí. Jsou jím zabezpečené například mobilní telefony, platební karty a další zařízení, kde je riziko ztráty osobních údajů. Ne každý PIN kód je ale tak bezpečný, jak by se mohlo zdát. Existují totiž techniky podvodníků, které jej v některých případech dokáží prolomit.

Nevhodný PIN kód má spousta lidí

To, že PIN kód ani heslo by nemělo být snadno uhádnutelné, ví každý. I přesto se ale touto základní poučkou velká část lidí neřídí a pro zabezpečení svých zařízení si vybírají velmi snadné kombinace. Potvrzuje to také nedávno provedený zahraniční průzkum analyzující více než 3 miliony PIN kódů, o němž informuje web Fonetech.

iZdroj fotografie: Frits2018/ Creative Commons / CC-BY-SA
Jednoduché kombinace hesel na telefonu či platební kartě používá spousta lidí

Vůbec nejčastější PIN kód je podle průzkumu kombinace čísel 1234. Tuto triviální variantu, pro jejíž uhádnutí nemusí být člověk ani nijak zběhlý, volí dokonce každý desátý člověk. Hned za ní byla další snadná kombinace, a sice 1111. Následovaly varianty jako 0000, 1010, 1212 a jiná opakující se čísla či dvojčíslí.

Odhalit některé kombinace je pro podvodníky hračka

Lidem, kteří zmíněné často používané kombinace mají, hrozí, že jejich heslo podvodníci v případě krádeže platební karty či napadení mobilního zařízení snadno prolomí. A pak jim třeba vykradou bankovní účet. Zároveň, používání silných, těžkou uhodnutelných hesel a PIN kódů ještě nezaručuje, že jsou údaje člověka v bezpečí. Pozor je třeba si dávat i na to, kde člověk kód zadává.

Používáte na svém telefonu PIN kód? Hrozí vám, že v minutě skončíte s vybíleným bankovním účtem

Události247 již v minulosti informovaly o případu ženy, která PIN kód do telefonu zadávala na veřejném místě a nepěkně se jí to vymstilo. Aniž by si toho všimla, pozoroval ji při tom zloděj, který jí následně mobil ukradl a díky znalosti hesla během chvíle vybral i její bankovní účet.

Nebezpečí prozrazení hesla však hrozí i jinde. Mnozí podvodníci zkouší z lidí PIN kód vylákat prostřednictvím telefonického hovoru, například pod záminkou záchrany jejich napadeného účtu. Lidé by si tedy svá hesla měli bedlivě střežit a rozhodně je nikomu nesdělovat.

Dáváte si pozor, zda vás při zadávání PIN kódu nikdo nepozoruje? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články