Máte na 1 000 000 Kč nárok i vy? Stát se rozhodl lidem rozdat peníze. Pokud se o ně nepřihlásíte, přijdete zkrátka

V době ekonomické krize by každý čekal, že bude stát šetřit. Vláda však nyní představila nečekaně štědrý dotační program.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoli vláda neustále říká, že musí šetřit a dát do pořádku veřejné finance, v praxi mnohdy dělá přesný opak. Zatímco plánuje zvyšovat daně, rušit daňové slevy či zpomalovat růst důchodů, na druhou stranu bude stát lidem rozdávat nemalé peníze. Každý žadatel může takto získat až milion korun. Nárok na tento štědrý příspěvek má přitom řada lidí. Pokud se o ně ale nepřihlásí, přijdou zkrátka.

Milion korun na ruku

Řeč je o novém grantovém programu na podporu energetické účinnosti pro rodinné a rekreační objekty. Už samotný název však budí rozpaky. Jak ostatně podotýká web Lidovky, program pojmenovaný Oprav dům po babičce totiž u mnohých vyvolává představu, že si lidé za peníze státu opraví své chaty a ve velkém se přestěhují na venkov.

Vláda se rozhodla být mimořádně štědrá. Domácnostem, které si o podporu zažádají a splní nutné podmínky dá na zateplení domu či jiné úpravy až milion korun, píše web Měšec. Lidé přitom mohou peníze použít dokonce i na stavbu zcela nového domu, který vyroste na místě původního. Cílem programu je totiž nejen podporovat ekologicky šetrné bydlení, ale také zamezovat nadměrnému rozšiřování zastavěných ploch na úkor zemědělské půdy, dodává web Měšec.

Návrh vzbudil vlnu kritiky

Ačkoli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDÚ-ČSL) program hájí, politici z jiných stran to vidí jinak. Zdaleka přitom nejde jen o členy opozice. Výrazný nesouhlas s programem vyjádřil například i bývalý předseda jedné z aktuálně vládnoucích stran TOP 09 Miroslav Kalousek.

iZdroj fotografie: Stribrohorak / Creative Commons / CC BY-SA
Lidé mohou na zateplení či jiné energetické úpravy svých starých domů získat až milionovou dotaci od státu

„Kdo vlastní nemovitost, není ohrožen chudobou. Nemovitost může zastavit, prodat…V každém případě disponuje majetkem a není chudý. Je nemravné, aby mu na zhodnocení jeho majetku významně přispívali lidé, kteří žádný majetek nemají a často ani nedosáhnou na hypotéku,“ uvedl Kalousek ve svém twitterovém příspěvku.

Hodnotíte nový dotační program Oprav dům po babičce jako dobrý krok vlády? Dejte nám vědět v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články