Máte na autě tuhle SPZ? Policie vám bez diskuze vezme řidičák

Registrační značka na autě může vyjadřovat názory jejich majitelů. Třeba když si zaplatí nějaký nápis. Dejte ale pozor, abyste si na značku nenalepili něco, co tam nepatří.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Klasické modro-bílé SPZ už některým majitelům aut nestačí a zdobí si je po svém. Modrý proužek s označením CZ a Evropské unie se jim třeba už nelíbí a jeho barvu mění většinou na černou, nebo překrývají symboliku EU různými variantami nálepek. Upozornil na to web CNN Prima News.

Značka vám nepatří, je majetkem státu

Značky po takové výzdobě pak mají na sobě například českého lva nebo národní trikolóru. Jsou to sice změny, které nenarušují čitelnost dané značky, ale i přesto není provádění podobných úprav v souladu se zákonnými předpisy a posuzuje se stejně jako vážnější případy úprav registrační značky, píše dále web. Obecně platí, že SPZ má přesně definovanou podobu a formu. Pokud ji nemá, mohlo by být obecně na takové auto pohlíženo jako na vozidlo bez registrační značky. V takovém případě by se mohlo jednat o přestupek, psal už dříve web Český rozhlas.

iZdroj fotografie: Jiří Erben / Creative Commons / CC-BY-SA
SPZ na autech jsou majetkem státu

Registrační značka se podobně jako třeba cestovní pas po vydání nestává majetkem vlastníka automobilu, ale patří stále státu. „Za tento přestupek hrozí řidiči ve správním řízení sankce pět až deset tisíc korun a dále šest až 12 měsíců zákaz řízení. Přestupek nelze řešit v příkazním řízení na místě. Další jízda vozidlem s upravenou značkou samozřejmě není možná také proto, že policisté ji na místě zabaví jako důkazní materiál,“ uvedl policejní mluvčí David Schön.

Hanobení Evropské unie?

Tisíce lidí se navíc tím, jak odstranili z registračních značek logo Evropské unie, chlubí na internetu s tím, že si za pár korun přes jeden internetový server objednali modré přelepky s český lvem, psal už dříve web Kurzy. Vůbec jim přitom nedochází, jak riskují. „Já teda myslím, že není potřeba vyjadřovat své názory tím, že si je vylepíte na auto. Vůbec by mě nenapadlo si nějak dozdobovat SPZtku. Brát za to ale řidičák, to mi přijde hodně drsné,“ řekl Událostem247 David Brázda z Milovic.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle policie se v případě zakrytí znaku EU na registrační značce nejedná o hanobení Evropské unie

Objevují se však i výklady dalších zákonů, které říkají, že by se mohlo jednat o hanobení symbolu Evropské unie. O tom už dříve spekulovalo také ministerstvo dopravy, tam ale jeho kompetence nedosahují. Policie to ale odmítá. „Mít přelepený, přeškrtnutý znak Evropské unie není v pořádku, ale o přestupek z pohledu hanobení symbolů Evropské unie se nejedná,“ uvedla už dříve pro web Blesk Hana Rubášová z policejního prezidia.

Viděli jste někdy na silnicích upravenou registrační značku? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články