Máte na zahradě tuto rostlinu? Hrozí vám pokuta až 500 000 Kč

Češi jsou národem zahrádkářů. Kromě ovoce a zeleniny pěstují také okrasné dřeviny a květiny. Existuje však jedna rostlina, kterou by na zahradě mít určitě neměli.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Ministerstvo životního prostředí před několika lety dokončilo novelu zákona, která na základě nařízení Evropské unie upravuje, jak bojovat proti invazivním druhům. Psal o tom web iDnes. Majitelé pozemků, kteří neřeší, co jim na zahradě roste, by proto měli být obezřetní. Stát jim totiž může za to, že mají venku nebezpečný plevel, napařit pořádnou pokutu.

Pokuty se týkají jen některých druhů

Nemusíte se však bát, že by vám hrozila pokuta za běžný plevel. „Zákon umožňuje orgánům ochrany přírody a krajiny lépe zakročit proti škodlivým invazním druhům. Na jejich likvidaci se vynakládají miliony korun ročně. Úřady mohou také vyhlásit, jaká opatření mají být v konkrétní oblasti provedena proti takovým rostlinám, jako je například bolševník,“ vysvětlil pro web Peníze právník poradny Frank Bold Michal Kuk.

iZdroj fotografie: PxHere
Plevel bolševník se řadí mezi invazivní druhy rostlin

Stát návrh zákona připravoval několik let a rozhodl také o výšce pokut, které budou hrozit za jejich šíření. „V rozsahu běžné péče o pozemky by se měl na regulaci invazivních druhů podílet vlastník pozemku. To znamená, když někdo má na pozemku bolševník, měl by ho při sečení potlačit,“ vysvětlil už dříve pro iDnes ředitel odboru druhové ochrany ministerstva životního prostředí Jan Šíma.

V ohrožení jsou lidé i zvířata

Bolševník je nebezpečný plevel, který se do Česka dostal z Kavkazu, napsal web Květena ČR. Jedná se o jeden z invazivních druhů rostlin. Nejen že omezuje růst jiných druhů rostlin, ale je také zdraví škodlivý pro zvířata i lidi. Šťáva z jeho listů totiž způsobuje těžké poleptání pokožky. Pokud se lidem odstranění plevele nedaří, vyjde jim stát vstříc. Mohou se  domluvit s příslušným orgánem ochrany přírody a ten mu s likvidací pomůže a přispěje na ni, píše dále iDnes.

iZdroj fotografie: Lewis Clarke / Creative Commons / CC-BY-SA
Plevel roste na téměř každé zahradě

Pokud jste nepodnikající fyzickou osobou, může vám být za to, že máte na zahradě zakázaný plevel uložena pokuta do výše 30 tisíc korun. Právnické a podnikající fyzické osobě pak hrozí pokuta až 500 000 tisíc korun, dodává web Chalupáři Zahrádkáři. „Náš soused měl bolševník na zahradě, ale nevěděl, že je tak nebezpečný. Poté, co se jeho pes přiotrávil, ho nechal odstranit specializovanou firmou,“ řekla Událostem247 Marta Kopecká ze Staroviček.

Měli jste někdy na zahradě zmíněný druh plevelu? O vaše zkušenosti s jeho odstraněním se s námi případně podělte dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články