Máte rádi smažený sýr? V žádném případě si ho letos nedávejte na dovolené v Chorvatsku. Účet za něj vás položí na lopatky

Ceny potravin v posledních měsících dramaticky rostou nejen v Česku, ale i dalších zemích. Letošní dovolená v zahraničí se tak Čechům výrazně prodraží.

i Zdroj fotografie: Dezidor/ Creative Commons / CC BY
                   

Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací mnoha Čechů, kteří sem pravidelně jezdí za letním odpočinkem u moře. Nedávný nárůst cen jídla ale mnoho českých turistů zvednul ze židle. Ti, kteří mají rádi například obligátní smažený sýr se nestačí divit a dost možná si ho ani nedají. Za tuto oblíbenou pochoutku zde totiž nyní lidé zaplatí skutečně nekřesťanské částky, které mnohé položí na lopatky.

Za takové peníze by si Češi dříve dali dva obědy

Podle webu PrahaIN někteří lidé uvedli, že cena smaženého sýru letos dosáhla až na neuvěřitelných 385 korun. To je částka, kterou by za toto jídlo v Česku dal asi jen málokdo. „Pamatuji ceny smaženého sýru za 150 korun, nyní je to i 350 korun. Hodně lidí bylo strašně naštvaných,“ uvedl pro web PrahaIN Petr Bosák, který do Chorvatska jezdí již řadu let. Tento nárůst cen v Chorvatsku se navíc netýká pouze smaženého sýru, ale i dalších jídel a nápojů.

iZdroj fotografie: Silverije / Creative Commons / CC BY
Ceny v restauracích se výrazně zvýšily nejen v Česku, ale třeba také v Chorvatsku.

Rapidní nárůst cen se týká i třeba pizzy Margherita, která se vyšplhala na 180 Kč. Za litr čerstvě vymačkaného pomerančového džusu si pak turisté zaplatí až 150 Kč. Důvodem přitom může být i nedávný vstup Chorvatska do eurozóny. „Ceny tady samozřejmě s přechodem z kun na eura nepolevily. V podstatě všechno od lízátka začíná od jednoho eura a výš,“ uvedl pro web Pražský deník pan Radim.

Nárůst cen je obrovský

Pražský deník uvádí, že ceny jídla v Chorvatsku vzrostly oproti předchozím letům až o 50 procent. I když jsou Češi na prudký růst cen potravin z tuzemska zvyklí, takto razantní zvýšení je i pro ně dost. Vliv na to má řada faktorů, mezi nimiž jsou mimo jiné rostoucí náklady na suroviny a dopravu. Svůj podíl na tom mají ale i snahy chorvatských podnikatelů vyrovnat se s ekonomickými dopady pandemie koronaviru.

iZdroj fotografie: Adam Jones Adam63 / Creative Commons / CC-BY-SA
Chorvatsko je oblíbená dovolenková destinace řady Čechů.

Než proto Češi vyrazí na letošní dovolenou, měli by si pořádně naplnit peněženky. Připravit se totiž musí na to, že za jídlo během pobytu v Chorvatsku utratí daleko víc, než byli v minulých letech zvyklí. Když budou dodržovat některá pravidla, nemusí být ale výdaje tak děsivé. Ušetřit lze třeba plánováním rozpočtu, vyhýbáním se turistickým letoviskům s nadnesenými cenami nebo hledáním místních restaurací mimo hlavní centra. I přesto by se ale měli lidé připravit na to, že levně už se v Chorvatsku nenají.

Jakou částku byste byli ochotni zaplatit za smažený sýr v restauraci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články