Máte tohle na svém autě? Pojišťovny s vámi zametou, doslova vás oberou o peníze

Pojišťovny mohou majitele aut v případě nehody nemile překvapit. Za nedodržení některých podmínek totiž lidem nevyplatí to, co by očekávali.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Mnozí lidé mají za to, že když mají auto pojištěné, v případě nehody jim bude vše proplaceno. To ale neplatí vždy a existují situace, kdy vám pojišťovny nedají ani korunu. Pokud na to tedy spoléháte, můžete být jednoho dne nepříjemně překvapeni. Může se totiž stát, že pojišťovny s vámi kvůli zdánlivé banalitě zametou a doslova vás oberou o peníze.

Tyto věci mohou řidičům u pojišťovny pěkně zavařit

Problematické může být nejrůznější vylepšování vozu, takzvaný tuning, který je u mnohých motoristů velmi oblíbený. Ačkoli v očích majitele mohou úpravy motoru či třeba karoserie zvyšovat hodnotu auta, v určitých případech se jim to může také vymstít. Klíčové je, zda jsou tuningové části homologované a zda je instaloval odborník.

iZdroj fotografie: Matti Blume/ Creative Commons / CC-BY-SA
Některá vylepšení mohou motoristy přijít pěkně draho

„Díky homologaci má vozidlo oficiální potvrzení o tom, že může jezdit po silnici a dojde-li u takového auta k pojistné události, musí pak pojišťovna v rámci likvidace počítat i s cenou těchto tuningových náhradních dílů. Tohle ale neplatí u podomácku vyrobených komponentů bez homologace,“ vysvětlil pro web Automania vedoucí pojistných událostí motorových vozidel Slavia pojišťovny Radek Ambler.

Motoristům, kteří se pro tuning rozhodnou, pak Ambler doporučuje „udělat fotodokumentaci auta před tuningovou úpravou a po ní.“ Neproplacení tuningových náhradních dílů však není zdaleka to nejhorší, co může řidiče potkat. V případě nehody se jim totiž může stát, že jim pojišťovna nezaplatí vůbec. Lidem, kteří na svém autě takové věci mají, tak mohou hrozit pořádné komplikace.

I legální tuning se může prodražit

U mnohých pojišťoven totiž tato vylepšení zvyšují cenu povinného rušení, uvádí web Novinky. Problematické pak také je, když k úpravám dojde až po sjednání pojistky a majitel vozu o tom pojišťovnu neinformuje. „Zjistíme-li, že pojistná sazba neodpovídala skutečnému výkonu a parametrům vozidla, lze zpětně pojistné plnění krátit, neboť klient uvedl pojišťovně vědomě nesprávné údaje, a vyměřit pojistné podle aktuálního stavu,“ dodala pro web Novinky Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V případě nehody mnohým řidičům hrozí, že jim pojišťovna škodu nezaplatí

Ještě horší situace nastává, když se prokáže, že řidič zavinil nehodu vlivem daných vylepšení, například výměnou kol či pneumatik. To je ostatně jedna z nejčastějších tuningových úprav, jak píše web Autosalon. Pokud policejní vyšetřování nehody odhalí, že „úprava měla přímou souvislost se vznikem nehody, může se majitel upraveného auta a také viník dočkat vymáhání peněz, které pojišťovna zaplatila poškozenému“, dodává server Autosalon.

Máte rádi tuning aut? Podělte se s námi o své zkušenosti a zážitky v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články