Máte v peněžence tuto 200 Kč bankovku? Okamžitě si to zkontrolujte, má hodnotu přes 500 000 Kč

Zatímco naprostá většina bankovek má hodnotu přesně danou, najdou se i vzácné kusy, jejichž cena může být daleko vyšší.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

O bankovkách, které mohou jejich majitelům vydělat ohromné částky psaly Události247 již dříve. Nemálo peněz mohou lidé získat například pokud by náhodou vlastnili dvoutisícovou bankovku z roku 2007 ze série E. To ale není ten jediný případ. Existují i další vzácné kusy, za jejichž vlastnictví jsou sběratelé ochotni zaplatit horentní částky.

Hodnota může být obrovská

Řeč je o takzvané zairovce. Jedná se o 30 let starou dvousetkorunovou bankovku s chybně vytištěným bezpečnostním proužkem, na kterém omylem stojí nápis République du Zaïre, jak před časem informovaly Události247. Tento chybotisk se vůbec neměl dostat do oběhu. Bohužel, několik kusů uniklo a pro sběratele se tak staly skutečně mimořádně žádaným zbožím.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Některé bankovky mohou mít skutečně obrovskou hodnotu

Její hodnota však může být skutečně vysoká. Někteří odborníci před velkou dražbou této bankovky před 6 lety odhadovali, že by se její cena mohla vyšplhat i na částku okolo 500 tisíc korun, píše web iDnes. A podle serveru Peníze by se aktuálně mohla tato bankovka vydražit klidně i za částku blížící se ke 2 milionům korun. Pokud tedy tuto bankovku vlastníte, dobře si ji uschovejte.

Vzácnou bankovku můžete mít v peněžence i vy

Že štěstí se může usmát na každého dokazuje i příběh majitele zmíněné bankovky, kterou se rozhodl před 6 lety vydražit. Muž ji náhodou dostal v roce 1993 ve své výplatě, popisuje jeho příběh web iDnes. Odlišné bankovky si všiml a schoval si ji. Po více než 20 letech se ji pak rozhodl prodat.

Vzácné mince a bankovky v oběhu: Vyplatí se zkontrolovat vlastní peněženku, mohou tam čekat miliony

Na vzácnou bankovku tak mohou lidé narazit skutečně i náhodou. Zejména pak v případech, kdy jsou odlišnosti velmi nenápadné Může to být špatný soutisk, chybějící části tisku, křivý tisk, a dokonce je možné v opravdu vzácných případech narazit na bankovku, která má na obou stranách stejný vzor,“ dodává web Čtidoma.

Kontrolujete si někdy své peníze, zda se od ostatních něčím neodlišují? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články