Máte v práci tuhle smlouvu? S vydělanými penězi se rozlučte, stát vám je vezme

Inflace a především obrovský rozpočtový deficit nutí vládu dělat úsporná opatření. Více zdanit nyní plánuje i některé pracující Čechy.

i Zdroj fotografie: Úřad práce ČR
                   

Vládní úsporná opatření dopadají na všechny skupiny obyvatel. Výjimkou nejsou ani pracující, od nichž si chce stát vzít na daních ještě více peněz než dosud. Jak Události247 již na jaře informovaly, například živnostníky čeká v následujících letech dramatické zvýšení odvodů sociálního pojištění. Teď vláda chystá nepříjemné změny i pro Čechy, kteří pracují na některé typy smluv.

Kterých lidí se opatření týká

Lidé v Česku mohou využít hned několik možností smluv, na které pracovat. Kromě klasických pracovních poměrů na plný či částečný úvazek si mnozí vydělávají také na takzvané dohody. Právě ty ale hodlá ministerstvo práce a sociálních věcí výrazně znevýhodnit. Češi, kteří v práci tuto smlouvu mají, se tak s částí vydělaných peněz mohou rozloučit, protože jim je stát jednoduše vezme.

Stát potřebuje peníze: Vybere si je zřejmě už brzy od statisíců Čechů na daních

Nejčastěji na dohodu o provedení práce či dohodu o provedení činnosti pracují studenti nebo třeba ženy na mateřské dovolené. Dosud tito lidé využívali výhod, které tento pracovní poměr nabízel. Při splnění limitu počtu odpracovaných hodin a dalších podmínek totiž nemuseli z výdělku platit sociální a zdravotní pojištění. Už od příštího roku se ale podmínky zdanění těchto typů zaměstnání mohou zhoršit.

Studenti si připlatí

Při studiu mnozí nemají peněz na zbyt a hodí se jim každé přilepšení. Jedním z nich je pro pracující studenty nárok na měsíční daňovou slevu na poplatníka a slevu na studenta, což může měsíčně činit až téměř 3 tisíce korun. Díky tomu tak až do hrubé mzdy ve výši skoro 20 tisíc korun neplatili daň z příjmu. „Aktuálně připravované legislativní změny však od ledna 2024 počítají se zrušením daňové slevy na studenta. Během letošních brigád ještě studenti tuto slevu uplatní,“ uvedla pro web Novinky daňová poradkyně společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

iZdroj fotografie: Úřad práce
Dohody dosud hojně využívali zejména studenti

Kromě toho chce vláda také zavést povinnost odvádět z dohod pojistné. Konkrétně tomu tak bude v případě, kdy součet hrubých měsíčních výplat dosáhne 40 procent průměrné mzdy. To mnohým bezesporu výrazně zkomplikuje život. Pro řadu studujících je totiž už nyní těžké v době inflace finančně utáhnout veškeré náklady související se životem ve městě. Teď jim navíc stát vezme i část peněz, které si při studiu pracně vydělají na brigádách.

Zdroj: Novinky

Pracovali jste někdy na dohodu? Napište nám, co si o chystaných změnách myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články