Máte v práci tuhle smlouvu? Už brzy přijdete o práci

Vláda se snaží získat peníze kde se dá. Kvůli chystaným novinkám na to ovšem mohou nově doplatit především zaměstnanci s jednou konkrétní pracovní smlouvou.

i Zdroj fotografie: Úřad práce ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Chystané změny v legislativě vedou firmy k přehodnocení strategií ohledně smluv a svých zaměstnanců. Psaly o tom Novinky. Řada z nich už teď zvažuje snížení uzavírání dohod o provedení práce. Namísto toho plánují přerozdělit práci mezi stávající zaměstnance, najímat externisty na živnostenský list, změnu smluv nebo spolupráci s pracovními agenturami. To podle Novinek vyplývá z průzkumu Hospodářské komory, ve kterém bylo osloveny stovky firem z různých sektorů a regionů. Jenom jedna pětina zaměstnavatelů nehodlá provádět vůbec žádné změny.

Odzvonilo pracím na dohodu?

O této problematice psal před nedávnem informoval i web Měšec. Hlavní motivace pro takovou reakci firem spočívá v navrhované novele zákoníku práce a vládním konsolidačním balíčku. Zaměstnavatelé kvůli tomu budou muset plánovat pracovní dobu pro pracovníky na dohodu tři dny předem. Kromě toho budou mít zaměstnanci na dohodu nárok na dovolenou a příplatky za víkendovou a sváteční práci, informuje Měšec. Dále budou muset zaměstnavatelé nahlásit pracovníky ČSSZ a odvádět za ně v určitých případech sociální pojištění.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Práci na dohodu využívají především studenti, senioři a matky na mateřské

Ministr práce Marian Jurečka poukázal na skutečnost, že ačkoliv bylo na dohodu vyplaceno v Česku ročně 57 miliard korun, jen malá část ze zmíněné částky byla věnována sociálnímu a zdravotnímu pojištění. V reakci na chystané změny zhruba 26 % podniků hodlá snížit počet takzvaných dohodářů, 25 % z nich preferuje živnostníky a 24 % zvažuje jiné smluvní vztahy, informují dále Novinky. Právě snížení počtu dohodářů bude pro lidi s touto smlouvou znamenat s největší pravděpodobností ukončení pracovního poměru.

Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory, pro Novinky zdůraznil význam dohod, především v oblastech jako jsou zemědělství či cestovní ruch. Výzvy spojené s novými regulacemi mohou podle něj mít negativní dopad na specializaci a produktivitu zaměstnanců, píší dále Novinky.

Práce dohodářů se v budoucnu změní

Podle průzkumu Hospodářské komory, kterou citoval zmíněný web Novinky, využívá práci na dohodu až 93 % zaměstnavatelů. Přizpůsobení se novým pravidlům tak postihne přes 250 000 podniků a firem. Firmy využívají dohody pro práci nevyžadující příliš vysokou kvalifikaci. Někteří zaměstnavatelé je naopak uplatňují u vysoce kvalifikovaných specialistů, pro které by běžný pracovní poměr nebyl vhodný.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Takzvaní dohodáři se v českém pracovním prostředí využívají především k úkonům, které nevyžadují vysokou kvalifikaci

Dohody jsou často využívají specifické skupiny lidí. Řadí se mezi ně třeba studenti, senioři nebo matky na mateřské. Hospodářská komora dále podle Novinek varuje, že nové regulace by mohly snížit zapojení těchto skupin na trhu práce. Jaká ovšem bude pracovní budoucnost těchto lidí vypadat uvidíme až po čase.

Je ovšem už nyní jasné, že takzvaní dohodáři s největší pravděpodobností přijdou o svou práci, nebo budou muset alespoň u některých zaměstnavatelů změnit typ smlouvy, případně i samotnou pracovní náplň. Pro tuzemské firmy totiž do budoucna smlouva na dohodu nebude zrovna nejvýhodnější.

Jakou máte v práci smlouvu? Podělte se o to s námi v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články