Máte v telefonu tuto aplikaci? Hrozí nebývalé problémy, stát už vydal varování

Mnohé mobilní aplikace se tváří zcela nevinně, pro uživatele však mohou představovat velké riziko ztráty peněz či osobních údajů.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Lidé si zvykli na to, že si do svých chytrých telefonů díky velké paměti mohou nainstalovat mnoho aplikací. Těch je přitom na trhu obrovská spousta, a to jak placených, tak těch, jejichž využívání je zcela zdarma. Uživatelé by si však měli dát dobrý pozor na to, jaké aplikace do svých telefonů instalují. U některých jim totiž hrozí nebývalé problémy.

Varování před touto aplikací vydal i stát

Jedná se o službu, která se veze na aktuálním trendu spojeným s filmem Barbie. Lidem tato aplikace umožňuje vytvářet z fotografie své tváře vlastní Barbie panenku. Kvůli hravosti a vtipu si funkce rychle získala popularitu nejen mezi fanoušky filmu Barbie, ale dokonce i mezi politiky či celebritami. Jak ale upozorňují odborníci, může představovat vážné riziko. Pokud tedy lidé v telefonu tuto aplikaci mají, měli by se jí možná raději zbavit. Varování před ní ostatně vydal i slovenský Národní bezpečnostní úřad nebo polské ministerstvo pro digitalizaci.

V ohrožení jsou zejména osobní údaje uživatelů. Tyto aplikace totiž často nenaplňují zásady GDPR na ochranu soukromí. Aplikace jako je třeba bairbie.me nebo barbieselfie.ai vyžadují minimálně zadání e-mailové adresy. Některé navíc mohou být placené a po uživatelích tak chtějí i platební informace. Výjimkou pak není ani nutnost udělit aplikaci přístup k funkcím telefonu jako je fotoaparát a polohové služby.

Informace jsou v dnešní době ceněné zboží

Riziko neznámých aplikací tkví zejména ve sdílení zdánlivě nedůležitých údajů. Ve velkém množství se však tyto informace mohou stát ceněnou komoditou s širokým spektrem využití. „Není to nějaké nebezpečí, které by hrozilo, že vám teď hned někdo vykrade účet, ale sdělování informací o sobě je vždy rizikové. Minimálně to může vést k tomu, že se některé informace využijí k cílení reklamy,“ řekl pro web Seznam Zprávy šéfredaktor portálu lupa.cz David Slížek.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Některé aplikace představují pro uživatele značné riziko

Kromě marketingových účelů pak mohou být fotografie zneužity také třeba pro trénování algoritmů umělé inteligence nebo pro rozpoznávání obličejů. Pokud se tedy lidé i přesto rozhodnou nedůvěryhodné aplikace využít, měli by se alespoň pokusit minimalizovat rizika. Udělat to mohou třeba použitím anonymního e-mailu nebo starší fotografie.

Zdroj: Seznam Zprávy

Vyzkoušeli jste některou ze zmíněných aplikací? Napište nám o svých zkušenostech do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články