Na české řidiče se valí velké změny: Dotkne se to i vás

Řidiči se konečně dočkali. Poslanecká sněmovna schválila velmi zásadní úpravy pravidel silničního provozu.

i Zdroj fotografie: Unknown Author / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na vybraných úsecích dálnic se bude jezdit rychleji. Psal o tom web České noviny. Sněmovna rozhodla o tom, že bude možné zvýšit povolenou rychlost až na 150 kilometrů v hodině. Nepůjde však o plošné zvýšení. Týkat se to bude jen nových a modernizovaných úseků tam, kde to dovolí úřady.

Zatím na třech úsecích 

S touto novinkou počítá vládní novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou schválila Sněmovna. Musí ji však ještě projednat Senát a poté podepsat prezident, připomíná web Garáž. Ve Sněmovně novelu v závěrečném hlasování podpořilo 163 ze 169 přítomných poslanců napříč všemi kluby. „Jde o významnou změnu v pravidlech silničního provozu, která povede k větší bezpečnosti,“ řekl k tomu ministr dopravy Martin Kupka.

iZdroj fotografie: Pixnio
Zatím má vláda vytipované 3 úseky dálnic, kde by se mohlo jezdit 150km/h

Ministr předpokládá, že první úseky, na kterých bude možné zvýšit rychlost z nynějšího maxima 130 až na 150 kilometrů v hodině, se na českých dálnicích objeví do dvou let. Zavedení změny i na nejmodernějších částech dálnic bude podmíněno připraveností telematiky snižovat povolenou maximální rychlost. A to v závislosti na počasí, viditelnosti nebo jiném ztížení jízdy. „Vytipovali jsme v tuto chvíli tři úseky s tím, že nejvhodnější by byl úsek na jihočeské D3,“ uvedl ministr dopravy pro web Novinky.

Co tedy nadále platí?

Co se týká rychlosti na dálnicích, já jsem jen pro. Stejně většina řidičů jede rychleji, takže aspoň ubude pokut a policie bude mít míň práce,“ uvedl pro Události247 David Pinčiar ze Sokolnic. Další novinkou, kterou Sněmovna schválila, je řízení auta už od 17 let pod dohledem mentora. Podle vlády to má přispět k větší bezpečnosti na silnicích, píší České noviny. Smyslem je získávání řidičských dovedností pod dohledem zkušeného bezúhonného řidiče.

iZdroj fotografie: WrS.tm / Creative Commons / CC-BY-SA
Řízení auta od sedmnácti let se v Česku brzy stane realitou

Tak z tohoto bych měl trošku obavy, ale on už ten rok asi úplně nehraje roli, jestli v 17 nebo v 18 letech. Můj syn má teď 22 let a taky jsem ho učil třeba jen na parkovišti, a to mu bylo 16,“ dodává pro Události247 Pinčiar. Řidiči také nadále budou muset při předjíždění cyklistů dodržovat minimální odstup 1,5 metru. Je jasné, že alespoň jedna schválena změna se dotkne téměř každého z nás.

Co si o chystaných změnách myslíte vy? Fandíte nápadům vlády? Řekněte nám váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články