Na řidiče se valí brutální poplatek: Kdo nezaplatí 2300 Kč, ten nebude moct jezdit po dálnici. Týká se to všech Čechů

Každý řidič, který chce v Česku jezdit po dálnici, musí platit pravidelný poplatek v podobě dálniční známky.

i Zdroj fotografie: Enoch Leung / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Tyto kupóny však od roku 2024 skokově podraží. Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, roční dálniční známka bude od 1. března roku stát místo současných 1500 korun rovnou 2300. Elektromobily, stejně jako vozidla s vodíkovými palivovými články budou i nadále při jízdě po dálnici od poplatku uchráněny. Dálniční známku za 50% cenu budou mít možnost pořídit vozidla poháněná biometanem a zimním plynem.

Mění se doba odložení platnosti známky

Češi jsou však vynalézavým národem a na toto zdražení chtěli vyzrát tak, že si dálniční známku koncem roku koupí za staré ceny a její platnost si pak odsunou o tři měsíce. Tato možnost však už brzy skončí, jak upozornil web Auto-mania. Stát se totiž rozhodl, že dobu pro odložení platnosti kuponu výrazně zkrátí. Řidiči by proto neměli s nákupem dálničních známek na příští rok otálet.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Známku musí mít každý řidič, který jezdí po dálnici

Odložit si začátek platnosti dálniční známky o 90 dnů bude možné při jejím nákupu do 31. prosince letošního roku. Při nákupu od 1. ledna 2024 bude možné odložit platnost o 30 dnů,“ uvedla podle webu Auto-mania mluvčí společnosti Cendis Jana Jandová. Státní podnik Cendis je provozovatelem dálničních známek. Jandová podle webu Auto-mania také dodala, že s koncem roku se dá očekávat zvýšený nápor zájemců o dálniční známky. Systém by na něj však měl být připravený a vše bez problémů zvládnout.

Kolik zaplatíte, pokud známku nemáte

Řidiči by měli počítat také s tím, že od 1. března 2024 bude stát desetidenní dálniční známka 270 korun a měsíční 430 korun. Novinkou také bude jednodenní známka, za kterou šoféři zaplatí 200 korun. Měli by tedy počítat s tím, že pokud si dálniční kupón nezakoupí, nesmí na dálnici se svým vozem vůbec jezdit, jinak jim hrozí opravdu vysoká pokuta. Pokud je policie zastaví, přímo na místě řidič zaplatí 5000 korun. 

iZdroj fotografie: Policie ČR
Bez dálniční hrozí řidičům na dálnicích pokuty od policie

Pokud by se tento přestupek dostal až do správního řízení, bude to už podstatně dražší. Jak připomíná web Garáž, v takovém případě se může pokuta vyšplhat až na 20 tisíc korun. „O kvalitě dálnic si myslím svoje a taky cena známky rozhodně neodpovídá stavu vozovky, po které se člověk doslova kodrcá třeba do Prahy. Pamatuji si, když dálniční známka stávala 400 korun a přišlo mi, že je to moc drahé,“ zavzpomínal pro Události247 pan Antonín ze Sentic.

Co si o nové ceně za dálniční známku myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články