Pozor: Na těchto benzínkách je zákaz natankovat si vlastní auto. Za porušení zákona hrozí pokuta až 11 300 Kč

Pro mnohé řidiče je představa, že si nemůžou natankovat vlastní auto, naprosté sci-fi. Na některých místech však tento zákaz skutečně platí.

i Zdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Tankování je standardní součástí provozu auta. Mnohdy se to začínající řidiči učí již v autoškole a pro ty, kteří jezdí denně se už návštěva čerpacích stanic stala rutinou. Že na některých pumpách je možnost natankovat si vlastní auto zakázaná tak mnohé překvapí. Za porušení tohoto bizarního nařízení navíc hrozí pokuta v přepočtu až 11 300 korun.

Porušení zákazu natankovat vlastní auto se nevyplatí

Zákon dříve platil v 23 státech USA. Postupně ho ale jednotlivé samosprávy začaly rušit, přičemž nedávno tento krok učinil také Oregon. Toto historické pravidlo však i přesto stále žije. Konkrétně nyní zákaz natankovat si do svého auta platí již v posledním státě, kterým je New Jersey, uvádí web Aktuálně. Ačkoli mnohým může toto nařízení připadat úsměvné, jeho porušení už taková sranda není.

V první řadě tím řidiči zavaří samotným benzinkám. Ty v případě porušení tohoto zákazu musí zaplatit pokutu 250 dolarů a při opakování pak za každé další porušení 500 dolarů, píše web Autosalon. To je v přepočtu asi 11 300 korun, což rozhodně není malá částka. Tím spíš, když si lidé představí, že by peníze provozovatel čerpací stanice třeba chtěl vymáhat po nic netušícím řidiči. Mnozí lidé včetně Čechů totiž New Jersey navštěvují v rámci svých dovolených a o kuriózním nařízení tak nemusí vůbec vědět.

Obavy o bezpečnost jsou minulostí

Zákaz pochází z 60. let minulého století. Důvodem zavedení byl tehdy strach pumpařů o bezpečnost. Řidiči by totiž podle nich mohli kvůli své nezkušenosti nádrž snadno přeplnit a způsobit tak vznícení. „Kvůli nebezpečí požáru přímo souvisejícím s tankováním paliva je ve veřejném zájmu, aby provozovatelé pump měli kontrolu nad touto činností,“ cituje web Aktuálně zákon z New Jersey.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důvodem zákazu tankování byla obava provozovatelů benzinek, že by mohlo dojít k požáru

Časem ale stanice začaly zjišťovat, že mít obsluhu znamená vyšší náklady a obavy o bezpečnost šly stranou. V roce 1992 bylo již 80 procent amerických benzinek samoobslužných. Jak dlouho toto nařízení vydrží ve zmíněném New Jersey je však otázkou. Podle loňského průzkumu se zákonem zakazujícím natankovat si do vlastního auta nadále souhlasí 60 procent tamních obyvatel, dodává server Autosalon.

Co na tento americký zákon říkáte? Dovedete si představit, že by platil i v Česku? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články