Nafta za 90 Kč: Víme, o kolik zdraží paliva v Česku. Pumpaři si na nás pořádně namastí kapsy

Řidiči si při natankování do svého auta opět připlatí. Teď před letními prázdninami to není úplně dobrá zpráva.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu dál zdražovaly. Psal o tom web České noviny.  Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic v republice prodává v průměru za 37,29 koruny, před týdnem to bylo o 24 haléřů méně. O 39 haléřů na litr je dražší také nafta. Řidiči ji teď průměrně natankují za 31 korun 82 haléřů. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Zdražování pomalu, ale jistě

Nafta v Česku dosud zlevňovala od začátku letošního února, kdy se litr prodával za více než 37,70 koruny, psal na začátku června web Aktuálně. Oproti situaci před rokem byly ceny výrazně nižší. Litr Naturalu 95 stál tehdy v průměru o deset korun víc, nafta byla na litru dražší o více než 15 korun. Už tehdy experti předpovídali, že ceny dál porostou a tento trend pokračuje.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Benzín a nafta už brzy opět skokově podraží

 „V příštím týdnu by zdražení pohonných hmot však mělo být jen minimální, v rozsahu deseti až dvaceti haléřů na litr a tedy slabší než v uplynulých sedmi dnech,“ uvedl pro Události247 ekonom Lukáš Kovanda. V srpnu by nafta mohla stát dokonce až o pět korun za litr více než dnes, upozornil web TN. Důvodem je růst cen ropy a také návrat spotřební daně z motorové nafty na úroveň, na které byla do loňského května. Vládní návrh na zvýšení spotřební daně z nafty o 1,50 Kč na litr je ve Sněmovně před závěrečným schvalováním

Kde natankujete nejlevněji?

Moje auto jezdí na naftu, která se dříve vyplatila. Když jsem ale musel tankovat litr za skoro 40 korun, to byl docela horor. Teď už cenu nějak neřeším, protože to nemá smysl. Autem jezdit musím a krmit ho taky musím, takže prostě platím co je. Snažím se ale samozřejmě vybírat benzínky s nižšími cenami,“ řekl Událostem247 Patrik Netík z Brna. Aktuální ceny pohonných hmot ve vašem městě najdete například na webu mBenzín.

iZdroj fotografie: abcMedia
Čerpací stanice na Praze 5

Nejlevnější benzín momentálně natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 36,88 koruny, píší České noviny. Nafta je nejlevnější v Jihočeském kraji, litr tam prodávají průměrně za 31 korun 22 haléřů. Naopak nejdražší paliva tankují řidiči v Praze, kde litr benzínu stojí průměrně 38,28 koruny. Litr nafty se prodává za 33 korun 45 haléřů, doplňuje web.

Zdražení ovšem nemusí být vždy takto malé. Už v minulosti se stalo, že nafta šla s cenou do astronomických výšin. Například na jedné pražské pumpě stála více než 90 korun za 1 litr, jak Události247 informovaly před pár měsíci. Podle prodejce šlo o chybu, kterou po chvíli odstranili. Pokud by ovšem řidič tankoval v daný čas, kdy se chyba na stojanu vyskytla, započítali by mu právě onu chybnou částku 90 korun za litr. Nutno zdůraznit, že pokud by si řidič chybnou cenu uvědomil zpětně, firma, která mu palivo prodávala, by mu peníze vrátila.

Ne každý se ovšem podívá na účtenku a zhodnotí, že cena byla nadprůměrně vysoká. Je tak klidně možné, že menší obohacení pumpařům nedá ani do budoucna a budou si na nás znovu chtít namastit kapsy, byť ne záměrně. Podobných pochybení koneckonců udělali pumpaři více. O jedné z nich loni informoval například server iDnes, kdy nafta stála přes 100 korun za litr.

Co si o cenách pohonných hmot v Česku myslíte vy? Dejte nám vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články