Náhle brutálně zdražily nejoblíbenější nápoje Čechů. V roce 2024 budou jenom pro bohaté. Ostatní je budou muset oželet

Mnozí Češi jsou letos při návštěvách hospod a restaurací nepříjemně překvapeni. Oblíbené nápoje totiž výrazně zdražily.

i Zdroj fotografie: Palickap/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že potraviny od roku 2024 zdraží se mluvilo zejména před koncem roku opravdu často. Informovaly o tom i Události247. O čem se však již tak často nemluvilo byl fakt, že od letošního roku ceny porostou také u některých nápojů. A jak se nyní ukazuje, tyto předpovědi se bohužel vyplnily. Oblíbené nápoje mnoha Čechů brutálně zdražily. Zjistěte, o co se jedná.

Budou tyto nápoje už jenom pro bohaté?

Od ledna mohou návštěvníci českých hospod a restaurací pozorovat, že výrazně narostly ceny různých limonád či kávy. Podle analýzy společnosti Dotykačka limonády v průměru zdražily o 5,5 procenta, píše web iDnes. V podnicích ve větších městech se ceny zvedaly dokonce o 8,4 procent. A někde jsou rozdíly v cenovkách ještě vyšší. Jak píše web iDnes, například jedna z pražských restaurací takto meziměsíčně z prosince na leden zvedla cenu půllitru točené Kofoly z 30 na 39 korun, což je skoro třetinový nárůst.

iZdroj fotografie: Martin Strachoň/ Creative Commons / CC-BY-SA
Zvýšená sazba DPH se dotkla i cen oblíbené Kofoly

Nejen za sladké limonády si ale Češi připlatí. Zdražení se týká také zmíněné kávy. Konkrétně se cena tohoto oblíbeného nápoje zvedla o 2,5 procenta, ve velkých městech pak až o 4,2 procenta, píše dále web iDnes. Tuto změnu přitom pocítí opravdu spousta obyvatel. Jak totiž píše web Roklen24, život bez kávy si neumí představit 6 z 10 Čechů. Všichni tito lidé si ale budou muset za tento oblíbený nápoj připlatit.

Za vše mohou změny v DPH

Ptáte se, co je důvodem tohoto skokového zdražení? Především je to kvůli změnám v sazbách DPH. Zatímco u potravin se politici rozhodli pro 3procentní snížení daně, u nápojů je to přesně naopak, jak píše web iRozhlas. Od letošního ledna se tak nealkoholické nápoje namísto 15 procenty daní hned 21 procenty, což je opravdu výrazný skok.

Mnozí tento vládní krok ostře kritizují. Vyšší daň totiž stát neuvalil jen na nezdravé sladké nápoje, ale i na další, třeba vody. Kojenecká voda je nezbytná pro řadu zejména mladých domácností, z kohoutku nepoteče. Minerální voda má jednoznačně prokázané zdravotní blahodárné účinky,“ uvedla pro web iRozhlas prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

Pociťujete zdražení nealkoholických nápojů? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články