Varování: Nakupovali jste někdy v těchto obchodech? Hrozí vám, že přijdete o peníze

Podvodných internetových obchodů neustále přibývá. Pokud lidé nechtějí přijít o své peníze, měli by být při nákupech mimořádně obezřetní.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Na internetových obchodech si pořizuje věci stále více Čechů. Online nakupování je totiž velmi pohodlné a rychlé, díky čemuž si lidé e-shopy oblíbili. Ruku v ruce s tím jde však také nárůst podvodných webů a lidí, kteří se stávají jejich obětmi. Aktuálně se objevilo varování před dalšími e-shopy. Pokud jste v těchto obchodech někdy nakupovali, dejte si na ně pozor a raději se jim pro příště vyvarujte. Jinak vám hrozí, že přijdete o peníze.

V podvodných obchodech se prodejci neštítí ničeho

Již v minulosti Události247 informovaly například o případech podvodníků, kteří objednané a předem zaplacené zboží mnohdy vůbec nedodají a peníze nevrátí. Velmi častým prohřeškem je pak také poskytování nepravdivých informací o nabízených produktech. To však není to jediné, co na internetu na zákazníky číhá.

Nechutné napálení zákazníků: 80 % internetových prodejců se neštítí Čechům prodávat ošizené věci

Zásadním problémem je, když e-shop zboží pouze přeprodává, často z míst jako je Čína, upozorňuje web Aktuálně. Vše může běžet jako po másle až do chvíle, kdy je se zaslaným produktem problém a zákazník jej potřebuje reklamovat. V tu chvíli se lidé často setkávají s komplikacemi. Mnoho e-shopů totiž tvrdí, že jsou pouze zprostředkovateli, což omezuje práva zákazníků na odstoupení od smlouvy.

Příkladem je e-shop zenmasstt.com, uvádí server dTest. Na jeho stránkách chybí základní informace o provozovateli či kontaktní údaje. Celý web je navíc v cizím jazyce a měně, což ještě víc stěžuje možnost uplatnit svá práva v rámci české legislativy.

Jak se podvodným prodejcům vyhnout?

Základním pravidlem je ověřit si serióznost e-shopu ještě před tím, než zde člověk vůbec něco nakoupí. Udělat to lze například na stránkách České obchodní inspekce (ČOI), která poskytuje veřejný seznam rizikových e-shopů. Že se nejedná o marginální problém pak dokazuje počet záznamů, který na webu ČOI neustále narůstá. Jen za měsíc září sem dosud přibylo asi 20 e-shopů.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Lidé mohou při placení online snadno o své peníze přijít

Existují ale také další indicie, které leccos napoví. Web dTest například doporučuje zkontrolovat si základní informace o provozovateli e-shopu a podmínky nákupu. Pokud tyto informace chybí, je dobré hledat dále. Stejně tak mohou být varovným signálem neobvyklé názvy e-shopů neodpovídající nabízenému sortimentu či třeba časté gramatické chyby.

Nakupujete rádi online? Podělte se s námi o své zkušenosti s e-shopy v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články