EU: Lidé budou moct zaplatit v hotovosti jen do určitého limitu

Platba hotovostí je i v dnešní době digitálních technologií pro mnoho lidí stále nepostradatelným prostředkem. V poslední době je však tato metoda čím dál více omezována.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Ačkoli platba kartou či chytrým telefonem se pro většinu lidí stala naprosto běžnou součástí života, mnozí Češi se hotovosti stále nechtějí vzdát. Vyhnout se bezhotovostním platbám je však stále obtížnější. Jak informovaly Události247, v poslední době se množí případy míst, kde už si bez karty lidé nakoupí jen stěží. To navíc zdaleka není jediný limit, který platby v hotovosti omezuje.

Existuje maximální limit pro platbu v hotovosti

Důvodem je snaha omezit daňové úniky a předcházet korupci či výnosům z nelegální činnosti. V Česku je denní limit pro hotovostní platbu stanoven na 270 tisíc korun, píše web ePravo. V jiných zemích může být tato částka dokonce výrazně vyšší, v Chorvatsku například platí hranice 15 tisíc eur, píše web Kurzy. To by se však mohlo v budoucnu změnit. Evropská unie totiž plánuje zavést celoevropský limit pro hotovostní platby, uvádí web CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Krajská hospodářská komora MSK
Platba kartou je v dnešní době pro většinu lidí běžnou platební metodou

Na Čechy by však zavedení limitu, který by měl být 10 tisíc eur, nemělo prakticky žádný vliv. „To shodou okolností odpovídá limitu, který je platný v České republice. Pro naši zemi by se tedy nic nezměnilo, ale pro jiné země Evropské unie by to mohl být zásadní průlom směrem k bezhotovostní ekonomice,“ uvedl pro web CNN Prima News Štěpán Křeček.

Výrazněji omezit platby hotovostí ostatně plánovalo i Polsko. Nakonec ale tamní zákonodárci novelu zákona nechválili, píše polský web Money. Stále zde tedy platí, že limit pro bezhotovostní platbu je stanoven na 15 tisíc zlotých, což je v přepočtu asi 80 tisíc korun.

Platba kartou jen od určité částky

Omezení se nicméně netýkají jen hotovosti. Jak upozorňuje web Peníze, výjimkou nejsou ani podniky, které si stanovují minimální limity pro platbu kartou. Někteří se odvolávají na to, že za každou platbu kartou musí odvádět poplatky, což se jim při nízkých částkách nevyplatí. I tak se ale takové jednání obchodníkům může pěkně vymstít, neboť tím porušují pravidla kartových asociací a hrozí jim dokonce i sankce od provozovatelů terminálů.

Už žádná hotovost? Oblíbené obchody stahují jednu z platebních metod

„Pravidla kartových asociací taková omezení nepovolují. Obchodník, který minimální platbu požaduje, porušuje smlouvu a může od karetní společnosti dostat pokutu. V krajním případě s ním může kartová asociace rozvázat smlouvu. Pokud se zákazník s takovým požadavkem setká, může informovat karetní asociaci podle druhu své karty, a ta sjedná nápravu,“ řekl pro web Peníze mluvčí Global Payments Ondřej Holoubek.

Souhlasíte s omezením platby v hotovosti? Napište nám svůj názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články