Necháváte si v autě PET lahev s pitím? Hasiči vám za to můžou dát pokutu, hrozí totiž velké riziko

V horkých letních měsících si většina řidičů na cesty bere také pití. Ne každý ale ví, že tím může ohrozit své zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Klasická plastová láhev může při vysokých teplotách uvolňovat do nápoje škodlivý antimon. Tento rakovinotvorný prvek totiž výrobci PET lahví používají jako katalyzátor. Upozornil na to web ČT24. Vědci proto doporučili, aby lidé v letních měsících rozhodně nenechávali lahve s pitím volně položené v autě. Teploty na palubní desce totiž mohou na přímém slunci vystoupat až na 70 stupňů Celsia.

Nejhorší jsou slazené limonády

Zvláštní pozor je třeba dávat na džusy nebo limonády, a to zejména kvůli kyselinám a konzervantům, které obsahují. Antimon tělo špatně vylučuje a zvlášť nebezpečný je pro děti, píše dále ČT24. Kdyby takový nápoj pili delší dobu, mohl by se jim antimon v těle hromadit a způsobit vážné zdravotní komplikace. Obyčejná voda podobné schopnosti nemá. „Tak o tomto slyším poprvé, my lahve s pitím v autě necháváme. Pak je to ale většinou taková teplá břečka, že pití rovnou vyhodíme,“ řekl Událostem247 Aleš Koutný z Přerova.

iZdroj fotografie: Jiří Erben / Creative Commons / CC-BY-SA
Lidé by v letních měsících rozhodně neměli nechávat PET lahve v autě

Obecně však platí, že v autě bychom kromě cenných věcí neměli nechávat žádné jídlo ani pití. „Všechny potraviny se mají skladovat tak, jak uvádí výrobce, a pokud nechám PET lahev za oknem auta, tak si vyrábím zdravotně závadnou potravinu,“ cituje ČT24 expertku na bezpečnost potravin Janu Foltinovou. Podobný účinek jako zaparkované auto mají pro nápoj v PET lahvích také skleněné výlohy obrácené ke slunci. Kromě uvolňování karcinogenní látky zde totiž kvůli dlouhodobému vystavení hrozí také množení bakterií, dodává web.

Voda může způsobit požár

I když se tomu jen těžko věří, láhev vody odložená v rozpáleném autě může způsobit dokonce i požár. Upozornil na to web Auto Živě. Video, které na internet umístili hasiči, názorně ukazuje, jak malá plastová láhev s vodou bez problémů propálí díru do papíru. Čirý obal s tekutinou uvnitř se za nešťastné konstelace promění v lupu, která soustředí sluneční světlo do jednoho bodu a zapálí celé auto. Podle Auto Živě vám za to navíc hasiči mohou udělit pokutu. Jde totiž o spáchání přestupku v rámci požární ochrany.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výjezd hasičů se v zmíněném případě může lidem prodražit

Riziko navíc stoupá s horkými dny, které v České republice donedávna panovaly. Proto se opravdu nevyplatí nápoje v PET lahvích v rozpálených autech nechávat. Měření ukázalo, že jedna plná láhev na přímém slunečním světle vyrobí soustředěnou teplotu až 121 stupňů Celsia, takže riziko vzplanutí hořlavé části v interiéru je vysoké, píše web Auto fórum.  „Hasiči už zaznamenali případy, kdy takto došlo ke zničení celého vozu. Je přitom snadné tomu zabránit,“ uvedl Julie Harris z bezpečnostní organizace Bainbridge Public Safety.

Necháváte si v autě PET láhev s pitím, nebo jste se zmíněnými riziky obeznámeny? Dejte nám to vědět dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články