Nová daň na láhev vody, džusu a mléka: Rozhodnutí vlády odnesou už tradičně peněženky zákazníků

Nová daň na každou jednu zakoupenou plastovou láhev vody, džusu a mléka by dopadla na téměř všechny spotřebitele. Bez výjimky.

i Zdroj fotografie: ČOI
                   

V poslední době uvažuje polská vláda o zavedení nové daně na nápoje v plastových lahvích. Svůj záměr prezentuje jako snahu o udržitelnost. Návrh zákona má jediný cíl – snížit produkci plastového odpadu a podpořit recyklaci lahví.

Daň dopadne výhradně na peněženky spotřebitelů

Daně by v budoucnu měly být uplatněny na širokou škálu nápojů, konkrétně vody, džusů a mléka. To má podle tamní vlády údajně pomoct financovat ekologické iniciativy. Obrovským problémem ale zůstává jedna věc: Zavedená daň by měla za následek zvýšení cen zmíněných produktů. Rozhodnutí vlády tak už tradičně odnesou peněženky zákazníků. Za každou prodanou láhev nebo plechovku by se měla navíc platit částka, která by měla být využita na podporu recyklačních programů.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Daň by se vztahovala i na mléko v PET lahvích

Kritici návrhu však vládě její snahy o udržitelnost „nežerou“. Upozorňují, že zavedení daně bude mít dozajista negativní dopad na zákazníky, kteří by museli platit vyšší ceny za produkty, které používají dnes a denně. Mimo jiné se kritici zmiňují hlavně o tom, že to nejvíc postihne nepřipravené chudé lidi. Domácnosti s vyššími příjmy to podle nich příliš neovlivní.

Najdou se i zastánci

Mimo polské vlády ale existují i zastánci tvrdého daňového opatření. Ti tvrdí, že je prý nutné podniknout alespoň nějaké kroky k omezení používání plastů, které mají negativní vliv na životní prostředí. Peníze získané od daňových poplatníků by takovým způsobem mohly být využity k zmíněnému financování programů podporující životní prostředí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Polská vláda přišla s návrhem na zdanění plastových lahví teprve nedávno

Ačkoliv je snaha polské vlády úctyhodná, nedá se nevidět obrovský dopad na zákazníky, který by v případě schválení podobného návrhu nastal. Není navíc dosud jasné, jak vysoká by daň byla. Dá se klidně uvažovat i o tom, že vládní snaha o udržitelnost by vedla k finančním problémům hned několika domácností, které nemají příliš vysoký příjem. Jak situace dopadne je zatím ve hvězdách. Především lidé s nižšími příjmy musí nyní doufat, že se česká vláda do budoucna nebude příliš inspirovat tou polskou.

Uvítali byste daň na nápoje v plastových láhvích i v Česku? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články