Nová dopravní značka na dálnících: Pokud ji nedodržíte, šmahem platíte pokutu 3300 Kč

Na dálnicích se objevila nová dopravní značka. Její nedodržení se trestá relativně vysokou pokutou.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Vznik jakékoliv nové dopravní značky téměř vždy přináší určité obavy. Bez ohledu na to je ovšem vždy nutné se novým pravidlům přizpůsobit a řádně se je naučit. V opačném případě může policie řidičovu neznalost pokutovat. Nedávno se teď na dálnicích objevila nová značka, která mezi řidiči způsobuje skutečný zmatek.

Kde se značka nachází?

Nová dopravní značka se konkrétně objevila na francouzských dálnicích. Někteří řidiči ji dosud nikdy neviděli. Značka zobrazuje bílý diamant na modrém pozadí, případně v digitální podobě je pouze černobílá. Je k vidění na dálnicích a rychlostních silnicích v Paříži, Nantes, Lyonu, Rennes a Štrasburku. Značka se má v budoucnu objevit i v dalších francouzských městech.

iZdroj fotografie: Geschehen
Nová dopravní značka na francouzských dálnicích

Nová značka má za úkol oddělit pruhy vyhrazené pro více pasažérů. Speciální pruh mohou podle zjištěných informací využívat auta taxi služby, autobusy, městská doprava a elektrické automobily a běžné automobily s alespoň dvěma cestujícími. Pro motorky je tento pruh taktéž povolen. Auta s jedním cestujícím mají jízdu v tomto pruhu zakázanou.

Pokuta rozhodně není malá

Řidiči, kteří budou využívat pruhy v rozporu s jejich primárním účelem, musí počítat s pokutou 135 eur, což je v přepočtu přibližně 3300 Kč. Zajímavostí je, že řidiči mohou být pokutováni nejen samotnou policií. Ve Francii totiž existuje digitální dohledový systém, který funguje za pomoci kamer. Ten může velmi rychle zjistit, kolik osob konkrétně sedí v autě, což má usnadnit potrestání řidičů, kteří nedodržují výše zmíněná pravidla.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Za nedodržení výše zmíněného značení hrozí řidičům poměrně vysoká pokuta

Ať už pojedete do Francie na dovolenou, nebo budete zemí pouze projíždět, měli byste si na tuto dopravní značku dát dobrý pozor. Výše zmíněná pokuta od policie za tento přestupek totiž rozhodně není malá. O nových dopravních značkách vás pravidelně informujeme na Událostech247. Naposledy jsme psali o nové značce pro chodce, která se objevila v Německu.

Uvítali byste podobnou dopravní značku i v Česku? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články