Nová krize na obzoru? Rok 2024 vydoluje z kapes lidí desítky tisíc korun

Loňsky a letošní rok nejsou pro rozpočty domácností žádnou hitparádou. Ekonom prozradil, zda rok 2024 přinese změnu.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Premiér Petr Fiala před několika týdny v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News prohlásil, že jeho vláda naplno podporuje konsolidační balíček. Nehodla prý zároveň nijak podléhat nátlaku určitých zájmových skupin. Server Život v Česku se v návaznosti na to zeptal jeho ekonomického poradce Štěpána Křečka na dopad konsolidačního balíčku. Podle rozhovoru se Češi budou muset vypořádat s pořádnými náklady, a to v řádu tisíců až desetitisíců korun.

Schodek státního rozpočtu se musí snížit

Rok 2024 by nicméně podle ekonoma Křečka, jak řekl pro Život v Česku, měl přinést pro českou ekonomiku zlepšení. Konsolidační balíček je i podle Fialy nepopulární a náročný. Podle něj ale nejde pokračovat s takto vysokými dluhy a deficity, s jakými se stát momentálně potýká, informuje dále CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rok 2024 vytáhne z peněženek Čechů další tisíce korun navíc

Křeček ovšem v rozhovoru naznačil, že je nezbytné přijmout další opatření ještě v tomto roce. Státnímu rozpočtu se totiž podle něj letos nedaří. Schodek by měl být podle ekonoma omezen minimálně na 295 miliard korun. Jenom konsolidační balíček ale bude mít na peněženky lidí znatelný vliv. Jak jsme již zmínili, Češi si podle něj kvůli tomu připlatí za rok řádově tisíce, v některých případech i desetitisíce korun.

Další krize prý nehrozí

Na závěr podle ekonoma ale Česku další krize nehrozí. I přesto se lidé musí připravit na to, že na ně zdražování dopadne. Inflace totiž klesá relativně pomalu, což například prodejci a výrobci v cenách výrobků rozhodně nezapomenou zohlednit.

iZdroj fotografie: abcMedia
Další krize podle ekonoma momentálně nehrozí

Ačkoliv jsou ekonomické vyhlídky do budoucna pozitivní, Češi by však stále měli být připraveni na skutečnost, že krize jen tak neodezní. Ta se bude promítat do cen za bydlení, dopravu, nákupy a další důležité položky, které si lidé jednoduše nemohou odpustit.

Zdroj: CNN Prima News, Život v Česku

Jaký si myslíte, že bude rok 2024 z hlediska zdražování a drahoty? Váš názor nám dejte vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články