Nová povinná výbava: EU řidičům nařídila, že budou muset mít v autě tyhle dvě věci. Zaplatí si je ale sami

Novou povinnou výbavu, o které rozhodla Evropská unie, si řidiči zaplatí z vlastní kapsy.

i Zdroj fotografie: Harry Mitchell / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Evropská unie je už obecně známá svými nekompromisními regulacemi, které ovlivňují řadu aspektů našeho každodenního života. Teď už to došlo tak daleko, že nám EU říká, co můžeme mít, jakožto řidiči ve svých vlastních autech. Konkrétně jde o povinnou výbavu vozu. Od roku 2026 v nich budeme muset mít dvě nové věci. Ty si ale zaplatíme z vlastní kapsy.

Dva nové systémy

Jedná se o eCall systém a alkoholtester, jak jsme koneckonců informovali před několika měsíci na Událostech247. Systém eCall je navržený tak, aby v případě nehody automaticky vytočil evropské nouzové číslo 112 a poslal informace o nehodě a poloze auta. To by mělo podle EU zkrátit dobu reakce záchranných složek.

EU nařídila, že lidi budou muset mít v autě dvě věci. Novou povinnou výbavu si ale zaplatí sami řidiči

Druhá povinná položka, alkoholtester, je zařízení, které řidiči umožní zkontrolovat hladinu alkoholu v dechu. O nové povinné výbavě v minulosti informoval i web AutoŽivě. V minulosti zaznívali i takové myšlenky, že by museli alkoholovou zkoušku provést řidiči před každým nastartováním auta. Stejně jako eCall systém, by alkoholtester měl vést k větší bezpečnosti na silnicích.

Povinná výbava od roku 2026 bude mít svá pro i proti

Pozitiva obou položek nové povinné výbavy jsou neoddiskutovatelná. Otázky ale vyvstávají u financování. Jak jsme už napsali, EU nařídila, že tuto výbavu musí mít všechny automobily, ale řidiči si za ni budou muset zaplatit sami. V praxi to bude vypadat tak, že auta vyprodukována od roku 2026 budou mít tyto dvě položky vbudované a automobilky je následně promítnou do cen pro koncové zákazníky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Povinnou výbavu musí mít každé auto

Stejně jako u většiny ostatních regulací, nařízení, omezení a dalších podobných věcí, kterými je EU proslulá, je nápad a myšlenka úctyhodná. Zpracování už ovšem pokulhává. Jinak tomu není ani v případě nové povinné výbavy. Zřejmě nikdo nepomyslel na to, že to lidem jenom víc oddálí možnost koupit si už tak drahá nová auta.

Co si o nové povinné výbavě myslíte vy? Fandíte nápadu EU, nebo spíš ne? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články